Recept na vynikajúci domáci bazový sirup ako od babičky

Ak aj vás počasie vylákalo na teplé prechádzky prírodou, pozorne sledujte stromy okolo vás. Možno ste už narazili na rozkvitnutý strom bazy čiernej, ktorý už z diaľky svietil svojimi bielymi kvetmi. Nabudúce však okolo neho neprejdite bez povšimnutia!
Kvety, ktoré sú práve na vrchole svojej slávy (máj – jún), vám skvele poslúžia na dobrotu plnú vitamínov. Zo zdravej bazy si môžete úplne jednoducho vyrobiť vynikajúci bazový sirup, ktorý vás osvieži počas letných mesiacov.
Ak vám to v kuchyni veľmi nejde, vôbec sa nemusíte obávať. Príprava bazového sirupu je nie len ľahká na prípravu, ale aj nenáročná na suroviny. My vám prinášame ten najlepší recept, ako od babičky!

Na bazový sirup si pripravte:

  • 30 – 35 bazových súkvetí (vyhnite sa tým v blízkosti ciest a nezbierajte ich ani po daždi),
  • 2 l vody,
  • 1,5 kg cukru,
  • 3 citróny.

Návod ako postupovať

1. Kvety, od ktorých odoberieme tvrdé stonky, namočíme do prevarenej studenej vody spolu s vytlačenou citrónovou šťavou, no môžete použiť aj kolieska citrónov.

bazovy sirup ako od babicky recept 1bazovy sirup ako od babicky recept 2

2. Túto zmes necháme lúhovať 24 – 48 hodín.

bazovy sirup ako od babicky recept 3

3. Keď už má voda krásnu zlatú farbu, zmes prelejeme cez sitko.

bazovy sirup ako od babicky recept 4

4. Následne tekutinu varíme približne do teploty 50 stupňov, pridáme cukor a miešame. Keď sa nám cukor rozpustí, mali by sme dostať hustejšiu sirupovú konzistenciu. Aby sme neprišli o vitamíny, nenechávame prejsť varom.

bazovy sirup ako od babicky recept 5

5. Takto pripravený sirup si nalejeme do vopred pripravených fliaš a skladujeme na suchom mieste.

bazovy sirup ako od babicky recept 9

6. Z hotového sirupu si môžeme pripraviť osviežujúci nápoj s citrónom či mätou. Skvele však chutí s jogurtom či ovsenými vločkami na raňajky. Tak neváhajte, a vyberte sa na zber bazových kvetov čím skôr. Nazdravie!

bazovy sirup ako od babicky recept 10

Zdroj / Recept na vynikajúci bazový sirup ako od babičky: georgiapellegrini

Ak máte vlastné tipy, triky a nápady ako tento sirup z voňavých kvetov bazy vylepšiť, napíšte nižšie do komentárov, možno to niekomu pomôže pri jeho príprave;)

Jana Kaňuchová

ZDIEĽAJ NA: