Dôchodca prerobil chodby v paneláku v barokovom štýle. Vyjsť hore po schodoch, je ako prechádzať sa v galérii!

Vladimir Chaika, dôchodca z ukrajinského mesta Kyjev, strávil 15 rokov premieňaním schodiska svojho bytového domu. Z komunistickej budovy sa stalo majstrovské dielo pripomínajúce zámky 17. a 18. storočia. Vždy bol fascinovaný štýlom interiéru hradov a zámkov. Mnoho rokov pracoval na stavbe a pri opravách rôznych budov okolo Kyjeva, preto mal zručnosti a skúsenosti potrebné na zvládnutie tohoto zložitého projektu. V roku 1997 mal nehodu, po ktorej zažil klinickú smrť a potom ostal na invalidnom dôchodku. Mal odrazu mnoho voľného času. Veľmi dobre poznal dekoratívny štýl francúzskych zámkov zo 17. storočia, stavebné materiály boli lacné a keď mu kamarát poskytol rôzne formy na odlievanie, pustil sa do práce.

Štýl, ktorý si zvolil, je zložitý a pracný. Aj keď je v súčasnosti uprednostňovaný minimalizmus, jemu sa pompézna nádhera jednoducho páči. Vladimír na ňom pracoval veľmi puntičkársky, napríklad strop prvého poschodia prerábal štyrikrát, kým nebol úplne spokojný. Dnes sú hotové tri poschodia, pričom je dokonalý každý detail. Od zložitých vzorov omietok a pozlátených motívov až po portréty aristokratov zdobiacich steny, miesto skutočne vyzerá ako interiér okúzľujúceho francúzskeho zámku.

Chaika hovorí, že práca, ktorú vykonal pri rekonštrukcii jeho bytového domu, mu pomohla prekonať jeho osobné problémy. Potešila ho aj pozitívna spätná väzba od jeho susedov. Bohužiaľ, výrazné zvýšenie cien materiálov ho donútili projekt ukončiť.

Jednou z najpôsobivejších rysov jeho ukrajinského zámku je odpadková šachta, ktorú premenil na zlatý stĺp. Vyzerá tak nádherne, že niektorí susedia sa zdráhajú používať ho na pôvodný účel. Na túto bytovku sa chodia pozerať ľudia s okolia a dokonca sa tu radi fotia novomanželia.


Zdroj / Chodby v paneláku v barokovom štýle: livemaster

ZDIEĽAJ NA: