Recept na banoffee – nepečený zákusok s karamelovým krémom, banánmi a kávovou šľahačkou. Mňam!

Nepečený dezert banoffee na chrumkavej kruste sa pýši bohatou karamelovou chuťou s kávovou vôňou a sýtosťou banánov. Svieži citrón a horká čokoláda pôsobia ako omamujúce prekvapenie. Zákusok mnohých chutí sa najlepšie podarí vo forme na tart, ktorá má odoberateľné okraje.

Ingrediencie

Na cesto:

 • 300 g sušienok – grahamových, vanilkových alebo maslových,
 • 113 g roztopeného masla.

Na krém, šľahačku a posýpku:

 • 397 g sladeného kondenzovaného mlieka – Salka (teda dve plechovky),
 • 2 – 3 zrelé, stredne veľké banány,
 • šťava z jedného citróna,
 • 300 g šľahačkovej smotany vychladenej v chladničke,
 • 2 čajové lyžičky instantnej kávy,
 • čokoládové hoblinky.

Návod ako postupovať

 1. Začnite prípravou dulce de leche, čo je vlastne varené sladké kondenzované mlieko (Salko). Zatvorené konzervy vložte do hrnca a zalejte vodou. Hrniec zohrievajte pri stredne vysokej teplote a priveďte ho do varu. Salko potom varte 2,5 až 3 hodiny. Po uvarení vyberte plechovky z vody a nechajte ich vychladnúť.
 2. Pripravte cesto – chrumkavý korpus. Sušienky rozdrvte mixérom alebo pomocou valčeka na cesto, ktorým pobúchate po sušienkach uložených v mikroténovom vrecku. Pridajte k nim roztopené maslo a poriadne premiešajte.
 3. Cesto natlačte na dno formy na tart. Môžete to urobiť rukami alebo zadnou stranou lyžice. Vložte ho na 30 minút do chladničky.
 4. Potom na cesto natrite dulce de leche. Koláč vložte opäť do chladničky, tentokrát na celú hodinu.
 5. Vo veľkej mise vymiešajte šľahačku s instantnou kávou.
 6. Banány pokrájajte na tenké kolieska. Potrite ich citrónovou šťavou, aby ste predišli oxidácii a zhnednutiu. Kolieska banánov poukladajte na dulce de leche. Na banány naneste šľahačku a napokon koláčik ozdobte hoblinami čokolády alebo kakaom. Skladujte ho v chladničke a pred krájaním odoberte boky formy. Dobrú chuť!

Banoffee

Zdroj / Nepečený zákusok Banoffee: youtube

ZDIEĽAJ NA: