Supermarket začal používať banánové listy namiesto plastových obalov

Emisie a plastový odpad spôsobujú vrásky na čele takmer každému z nás. Čoraz viac si uvedomujeme, že ak čím skôr nezačneme riešiť alarmujúci stav našej planéty, život na nej bude už o 30 rokov nepredstaviteľne náročný. Zákazníci môžu k zmene prispieť kupovaním produktov bez obalov a voľbou produktov, ktoré sa dajú používať opakovane a nie jednorazovo. Ale nie vždy sa im takéto produkty v obchode podarí nájsť.

Zvykli sme si na to, že v plaste sú polotovary, mrazené výrobky či sladkosti. Ale v posledných rokoch balíme do plastov aj pečivo, ovocie a zeleninu. Dary prírody dusíme obalmi, ktoré nakoniec skončia na smetisku. A ak ste si doteraz mysleli, že riešením je recyklovanie, tak vás musíme sklamať. Z celkovej produkcie plastov je recyklovaných iba 9 percent.

Je jasné, že tento problém musíme riešiť priamo v zárodku, tam kde vzniká. Preto je skvelým povzbudením nápad thajského supermarketu Rimping v Chiang Mai. Namiesto plastu používajú na balenie zeleniny a iných čerstvých produktov banánové listy previazané bambusovým povrázkom. Všetky komponenty takéhoto obalu sú v prírode rozložiteľné a patria do kompostu. Niektoré produkty stále ponúkajú v plastoch, pretože k nim už prídu zabalené, ale filozofia tohto supermarketu znie: krok za krokom. Postupné malé kroky k ekologickejšiemu životu – tým sa môže inšpirovať každý z nás.

Gepostet von ปลาร้าผู้ดี am Donnerstag, 21. März 2019

 

Banánové listy sú dostatočne veľké a pevné na to, aby obalili väčšinu druhov zelenín. Sú však dostupné iba v tropických krajinách. Preto musia krajiny s inými klimatickými podmienkami hľadať podobné prírodné obaly, alebo sa sústrediť na bezobalový predaj potravín. Možno by postačovalo viac farmárskych trhov a nosenie si vlastných látkových vrecúšok aj do supermarketov.

Gepostet von ปลาร้าผู้ดี am Donnerstag, 21. März 2019

 

Ázia má povesť špinavej časti sveta hlavne kvôli tomu, že v Číne je najvyššia produkcia plastových produktov na celej planéte. Takisto tu prebieha recyklácia odpadu, čo viedlo k tomu, že do Číny bolo dovážaných 30% odpadu z celého sveta. V súčasnosti už odpad z iných krajín nespracúva a mnohé ázijské štáty (najmä Vietnam a Thajsko) sa snažia napraviť povesť tohto svetadielu.

Gepostet von ปลาร้าผู้ดี am Donnerstag, 21. März 2019

Gepostet von ปลาร้าผู้ดี am Donnerstag, 21. März 2019

Banánové listy namiesto obalov z plastu na poličkách obchodu

Zdroj / Thajský supermarket balí produkty do banánových listov: perfecthomes

ZDIEĽAJ NA: