Babské rady na čistenie kúpeľne: týchto pomocníkov nájdete v špajze aj vy

Chcete vedieť, ako ekologicky vyčistiť upchatý odpad? Bojujete s vodným kameňom a bojíte sa agresívnych čistiacich prostriedkov? Štvú vás večne zahmlené okná? Vyskúšajte skvelé rady našich babičiek, ktoré naozaj fungujú po generácie. Osvedčení pomocníci na upratovanie kúpeľne na vás čakajú v špajze.

Naše prababičky nepoznali čistiace prostriedky, ktoré máme dnes k dispozícii my. Preto si často pomáhali tým, čo našli doma. Pripravili sme pre vás prehľad pomocníkov na upratovanie, ktoré máte stopercentne doma aj vy.

Upchatý odpad vyčistí jedlá sóda s octom

Ocot je veľmi účinná dezinfekcia, ktorá si hravo poradí s mastnotou a usadeninami, zabraňuje množeniu plesní a baktérií a vytvorí dokonale hygienické prostredie. Ak sa vám upchal odpad alebo nepríjemne zapácha, vyskúšajte jedlú sódu v kombinácii s octom. Vsypte do odpadu obsah dvoch vrecúšok jedlej sódy a zalejte ich pollitrom octu. Zmes navyše môžete preliať horúcou vodou. Výsledok na seba nenechá dlho čakať.

Ocot si poradí s každým povrchom

Ocot si vlastne poradí so špinou na akomkoľvek povrchu. Teplou vodou zmiešanou s octom môžete vyleštiť aj okná, sklá, sprchové kúty a ich dvere a ďalšie sklenené plochy. Vyčistíte s ním aj dlaždice, lino, antikoro, jednoducho všetko. Je to skrátka pomocník do nepohody.

Citrónová šťava zatočí s vodným kameňom

Vodný kameň pôsobí škody všade tam, kde sa usadí. Vyzerá škaredo a ničí vybavenie. Na citrónovú šťavu je však krátky. Nalejte šťavu z citróna na postihnuté miesta a nechajte dvadsať minút pôsobiť. Potom opláchnite vodou. Vodovodné batérie sa budú lesknúť ako nové. Rovnakým spôsobom sa zbavíte vodného kameňa aj na spodnej strane žehličky.

Chrómové povrchy vyleštíte hladkou múkou

Zbavili ste sa vodného kameňa a chcete vodovodné kohútiky dokonale vyleštiť? Pomôže vám obyčajná hladká múka. Chróm sa bude krásne lesknúť, keď ho vyleštíte navlhčenou handričkou, ktorú ste predtým poprášili hladkou múkou. Neuveriteľné, však? Ale naozaj to funguje.

Na zahmlenie skiel pomáha tuhé mydlo

Prekáža vám zahmlievanie skiel na oknách, okuliaroch alebo napríklad v sprchovom kúte? Pomôže vám obyčajné tuhé mydlo, ktoré obsahuje glycerín. Jemne ním potrite sklá slabou vrstvou do kríža a nechajte pár minút pôsobiť. Potom plochy skiel vyleštite suchou handričkou, kým nebudú priezračne čisté. Určite to skúste!

Kúpeľňu rozvonia pomarančová kôra

Len čo sa bude kúpeľňa lesknúť, nezabudnite ju aj rozvoňať, aby ste sa v nej príjemne cítili. Oplatí sa venovať pozornosť každému detailu, pretože v kúpeľni strávime priemerne 1,5 roku života. Uteráky napríklad krásne rozvoniate, keď medzi ne vložíte pomarančovú kôru, ktorú predtým krátko povaríte. Alebo pokvapkajte žiarovky svojím obľúbeným parfumom. Pri každom rozsvietení sa po miestnosti rozšíri podmanivá vôňa.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov