Zabudnite na plasty! Táto fľaša vyrobená z rias sa po poslednej klapke rozloží sama

Plasty sú v dnešnej dobe veľkým problémom, no málokto si túto skutočnosť plne uvedomuje. Plastové fľaše sú drahé a ich rozklad trvá viac ako 450 rokov. Pritom viac ako polovica plastových fliaš sa použije len jediný raz. Tento fakt prinútil Ariho Jónssona, islandského produktového dizajnéra, hlbšie sa zamyslieť nad touto problematikou a pokúsiť sa problém s plastovými fľašami vyriešiť. A prišiel so skutočne unikátnym riešením- navrhol fľaše, ktoré sú biologicky nezávadné a rozložiteľné, vytvorené z morských rias.
Tvrdí, že cítil skutočnú potrebu vymyslieť spôsob, ako zredukovať to množstvo plastov, ktoré sa vyrába, používa a každodenne vyhadzuje. Aký má zmysel použiť takýto dlhorozkladajúci sa materiál na jeden alebo dvakrát a potom ho vyhodiť?
Jeho návrh je inovatívnym riešením, ktoré využíva agar, látku vyrobenú z rias. Pochádza približne z roku 1650, keď v Japonsku istý hostinský vyhodil zvyšky polievky a všimol si, že cez noc sa spojili do jednotnej gélovitej hmoty.
Na výrobu biologicky rozložiteľnej fľaše použil Jónsson agar v prášku a vodu. Z toho vznikla akási želatínová konzistencia, ktorú pred vložením do chladnej formy ohrial. Forma sa krúžila vo vnútri nádoby s ľadovou vodou, až pokým nevznikol tvar fľaše. Stačilo už len pár minút chladenia a fľaša bola pripravená na použitie! Svoj tvar si zachováva, pokiaľ nie je prázdna, potom sa začne rozpadať. Je to skvelá prírodná náhrada plastu, bezpečná pre ľudí i pre životné prostredie.

Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 1 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 2 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 3 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 4 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 5 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 6 Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 7

Biologicky rozložiteľná fľaša z morských rias

Ari Jonsson biologicky rozlozitelne flase z morskych rias 8

Zdroj / Biologicky rozložiteľná fľaša: boredpanda

Maria Vagovicova

ZDIEĽAJ NA: