Nemecká návrhárka vytvára šaty z prírodnej mliečnej tkaniny

Nemecká návrhárka Anke Domaske vytvára šaty z mliečnej tkaniny. Mliečne vlákno sa síce využíva už od tridsiatych rokov dvadsiateho storočia, ale Domaske o svojom vynáleze, ktorý bol na trh uvedený pod značkou Qmilch hovorí, že sa od tradičných mliečnych vlákien líši.

Mliečne vlákno od Anke Domaske je čisto prírodný

Podľa návrhárky, ktorá sa pôvode zaoberala mikrobiológiou, je spôsob jeho výroby ďaleko ekologickejší a výsledný produkt neobsahuje žiadne chemikálie, len čistú mliečnu bielkovinu (kazeín). Výrobný proces je tiež veľmi rýchly.

Domaske uisťuje, že vlákno je úplne bez zápachu a bielkovina sa nekazí. Má vraj dokonca antibakteriálne účinky a ďalšie pozitívne účinky na zdravie. Tkanina je podobná hodvábu a šaty z nej sú veľmi príjemné na dotyk.

Plytvanie alebo využitie odpadu?

Niektorí ekologicky zameraní ľudia môžu namietať, že vyrábať šaty z mlieka znamená plytvanie potravinou. Nie je to však pravda. Domaske používa výhradne mlieko druhej kategórie, ktoré by sa do obchodu s potravinami nikdy nedostalo. Nevyhovuje síce štandardom pre potraviny, ale pre textilný priemysel je vhodné. Cena jedných šiat, na výrobu ktorých je potreba asi šesť litrov mlieka, sa pohybuje okolo 150 až 200 eur.

A ako vyzerajú šaty z mlieka? Prezrite si galériu fotografií

Zdroj / Šaty z prírodnej mliečnej tkaniny: qmilk

ZDIEĽAJ NA: