Aký je život s celiakiou?

Celiakiou označujeme autoimunitné ochorenie organizmu, kedy telo pacienta nedokáže spracovať lepok. Keďže lepok je prirodzenou súčasťou nášho jedálnička, stáva sa pre takéhoto pacienta veľmi náročné naučiť sa na nový spôsob stravovania, ktorý by mu nespôsoboval zdravotné ťažkosti. Prejavmi celiakie sú totiž najčastejšie tráviace problémy po každej konzumácii potravy s obsahom lepku.

Život s celiakiou

Život bez lepku je však už v súčasnosti úplne plnohodnotný vďaka širokému spektru faktorov. Vo veľkej miere za to môžu celiatici vďačiť aj internetu, kde vedia nájsť veľké množstvo informácií na rôznych stránkach zaoberajúcich sa stravovaním a kvalitou našej stravy. Môžeme tak otvoriť svoje obzory a dovzdelávať sa v oblasti správneho a nutrične vyváženého stravovania. Medzi takéto stránky patrí určite napríklad Kejk, ktorý poskytuje neuveriteľné spektrum informácií o strave, ktorú konzumujeme.

Na všetky recepty, ktoré budete variť ako celiatici potrebujete aj určité bezlepkové alternatívy. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie siahať po produktoch, ktoré sú prirodzene bez obsahu lepku, ako po upravovaných alternatívach. Kvalitné bezlepkové potraviny viete nakupovať v kamenných špecializovaných predajniach, či v supermarketoch, kde však výber môže byť značne obmedzený. Ideálny je teda na takýto nákup internetový bezlepkový obchod, ktorý poskytuje poradenstvo vo forme blogu a rovnako poskytuje skvelé bezlepkové potraviny. Medzi takéto internetové obchody patrí napríklad aj Celi.sk.

Bezlepková strava

Na verejnosti je bezlepkové stravovanie o čosi náročnejšie, najmä v menších mestách na Slovensku, kde neposkytujú až toľko bezlepkových alternatív. Napriek tomu sa to dá. Uprednostňujte však stravovanie doma, aby ste presne vedeli, čo konzumujete a vyhýbali ste sa lepku. Určite bude potrebné, aby ste sa aj veľa vzdelávali a tak vedeli posúdiť, či je ponúkané jedlo pre vás vhodné. Pri cestovaní do zahraničia je možné využívať Gluten Free Restaurant Card v jazyku krajiny, do ktorej cestujete. Tak dáte najavo, ktoré potraviny nemôžete konzumovať.

Život s celiakiou nie je v súčasnej situácii nemožný, drahý, ani nepredstaviteľný. Pomerne jednoducho dnes už viete nájsť alternatívy na chutné, zdravé a bezlepkové jedlo, dokonca si môžete aj objednať skvelé menu až k vám domov. Dôležité je ale vzdelávať sa v oblasti stravovania, aby ste vedeli aké zložky konzumujete a kde sa lepok prirodzene nenachádza. Môže vám to nesmierne uľahčiť život a to neplatí len pre celiatikov.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov