Ako zistíte, že sú plastové okná šetrné?

Hľadanie úspor v domácnosti sa stáva životným štýlom, s ktorým však viacerí z nás nemajú príliš veľa skúseností. A pritom je dosiahnutie energetickej nezávislosti domu pomerne jednoduchým riešením, ak na tento účel, okrem iného, využijete kvalitné plastové okná.

Ako ale zistíte, že konkrétne plastové okno v obchode vám a vašej štýlovej montovanej stavbe prinesie najviac úspor? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Čo je energeticky úsporné okno?

Aby ste si vedeli z obrovskej ponuky plastových moderných okien vybrať to úsporné, je potrebné, aby ste vedeli, akými vlastnosťami musí disponovať.

V prípade, že ľudia hovoria o energeticky úsporných oknách, zvyčajne majú na mysli okná s dvojitým alebo trojitým zasklením. Okná s dvojitým zasklením pozostávajú z dvoch tabúľ skla s veľmi malou medzerou (zvyčajne okolo 16 mm) medzi nimi. Táto medzera je rozhodujúca, pretože poskytuje izolačnú bariéru na udržanie tepla. Niektoré typy dvojitých skiel majú v tejto izolačnej medzere vrstvu plynu pre ešte vyššiu účinnosť.

Trojité zasklenie funguje veľmi podobne, s výnimkou troch vrstiev skla. Nie každé trojité zasklenie je ale energeticky efektívnejšie ako dvojité zasklenie, pretože v mnohých prípadoch zohráva dôležitú úlohu aj rám.

Akým označením a normami sa dopracovať ku kvalitným plastovým oknám?

Pri nakupovaní nových plastových okien môžete na overenie ich kvality využiť niekoľko hodnotiacich znakov a noriem.

  • Základom sú aktuálne normy energeticky efektívnych okien, ktoré u nás platia od roku 2009 a označujú sa EnEV

Táto norma určuje požiadavky na energetickú účinnosť novostavieb a rekonštrukcií. Podstatou normy je energetická účinnosť stavby alebo jej časti na základe ročnej spotreby energie. Nakoľko sa aktuálne požiadavky na úsporu materiálov alebo budov ale neustále zvyšujú, niektoré modernejšie okná môžu mať označenie EnEV vyššie, čo je pre vašu peňaženku a komfort lepšie riešenie.

  • Súčiniteľ prestupu tepla U patrí k ďalším dôležitým hodnotám správneho okna. Táto hodnota informuje zákazníka o množstve energie, ktorá prejde za hodinu plochou s veľkosťou jedného metra štvorcového. Dôležité je, že táto hodnota sa skladá z U hodnoty skla aj rámu. Čím menšia je hodnota celkovej energetickej priepustnosti okna, tým je úspornejšie.

Ak teda plánujete s príchodom jari vybaviť svoj domov kvalitnými plastovými oknami, určite si všímajte aj tieto hodnoty.

Zdroj obrázka: Vitalij Hrabar/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov