Multifunkčný pomocník v domácnosti, ktorý čistí aj dezinfikuje – neuveríte, je ním vodka!

Ak máte voči vodke predsudky a ani vám nikdy nechutila, nezatracujte ju úplne. Predsalen môže byť v niektorých situáciách užitočná. Napríklad ako multifunkčný pomocník v domácnosti.

1. Eliminuje zápach z cigariet a čistí škvrny

Čalúnený nábytok a poťahy na autosedačkách ľahko zbavíte nepríjemných pachov. Vodku zmiešajte s vodou v pomere 1:1 a túto zmes nalejte do fľaše s rozprašovačom. Škvrny vyčistite pomocou navlhčenej handričky. Pachu vodky sa nemusíte obávať, veľmi rýchlo vyprchá.

2. Umývanie a leštenie sklenených povrchov

Okná, zrkadlá, sklenený nábytok, či dokonca okuliare nepotrebujú drahé čistiace prostriedky. Vodka im dodá dlhotrvajúci lesk bez šmúh.

3. Boj s plesňou

Dezinfekčné účinky vodky môžete využiť na kachličkách v kúpeľni. Nastriekajte vodku do špár medzi dlaždicami a nechajte pôsobiť 5-10 minút. Potom ju zotrite pomocou špongie.

4. Ochrana rastlín

Izbové rastliny často napádajú tvrdohlavé vošky, ktorých sa teraz ľahko zbavíte. Stačí poškodené listy a stonky vyčistiť vatovým tampónom namočeným vo vodke.

5. Vodka ako leštidlo

Keramika, porcelán, sklo aj kovové kohútiky budú žiariť ako nové ak ich poutierate handričkou namočenou vo vodke.

6. Zaprášené lustre

Kryštálový luster nemá ten správny šmrnc ak sa utápa v prachu. Zmiešajte preto 3 až 4 polievkové lyžice vodky s pol litrom vody a touto zmesou poumývajte luster. Prach sa na ňom bude usádzať oveľa menej a získa krásny lesk.

7. Zvyšky mydla

Stvrdnuté zvyšky mydla na umývadle či v mydelničke nastriekajte vodkou. Po pár minútach ich stačí opláchnuť vodou a sú preč!

8. Zápach v topánkach

Pot z nôh vie s topánkami narobiť šarapatu. Ak ich po vyzutí nastriekate vodkou, na druhý deň budú ako nové!

Tieto tipy a triky môžete vyskúšať aj s inými druhmi alkoholu, avšak skúšajte iba priesvitné tekutiny. Inak by ste si mohli v domácnosti vyrobiť nevzhľadné fľaky.

Zdroj / Ako využiť vodku v domácnosti: sovkusom

ZDIEĽAJ NA: