3 dôvody, prečo by ste nemali vyhadzovať škrupinky od vajíčka!

Či už rozbíjate vajíčka kvôli chutnému koláču, omelete, praženici, alebo ich po uvarení lúpete, škrupinky väčšinou končia v smetnom koši – ak nerátame obdobie zdobenia pred Veľkou Nocou, kedy ich mnohé gazdinky opatrne vyfukujú. Vajíčko je nutrične bohatá potravina plná proteínov, vápnika a iných minerálov. To všetko o nich vieme, ale my vám chceme dať niekoľko dôvodov na to, aby ste ich využili úplne celé, teda ako využiť škrupinky od vajíčka.

1. Domáce kalciové tablety

97% škrupinky je tvorených vápnikom, ktorý posilňuje naše kosti a zuby a pomáha pri prevencii ich porúch a ochorení. Okrem toho obsahujú aj stroncium, ktoré pomáha pri prevencii osteoporózy.

Návod ako postupovať:

  • Najskôr preto uvarte škrupiny z dvanástich vajíčok pri vysokej teplote. Starostlivo ich od seba pooddeľujte a prepláchnite, aby sa nevytvorila jedna biela masa. Tým, že ich varíte, sa zbavíte baktérií a očistíte ich. Počas varenia ich lyžicou ponárajte do vody, aby boli kvalitne dezinfikované.
  • Po šiestich minútach sa začne tvoriť pena, po jej odstránení nechajte škrupiny vrieť ešte tri minúty. Potom dajte misku preč z ohňa, zlejte vodu a škrupiny rozložte na plech.
  • 10 – 15 minút ich pečte pri teplote 200 stupňov, aby úplne vyschli. Rovnako ich môžete vysušiť aj v mikrovlnej rúre.
  • Následne škrupiny podrvte rukami a zomeľte v mlynčeku na kávu alebo v mixéry.

Každý deň zjedzte jednu čajovú lyžičku kalciového prášku tak, že si ju zmiešate s vodou alebo s ovocnou šťavou. Ideálne je, ak použijete čerstvé vajíčka od sliepok z voľného chovu.

2. Remineralizujúca zubná pasta

Žiarivá, pevná substancia, ktorá pokrýva naše zuby – sklovina – je tvorená minerálmi a chráni ich pred baktériami. Ak milujete sladkosti, kofeín, cigarety a nezdravé jedlo, denno-denne ju oslabujete a tvoríte si v ústach ideálne prostredie pre množenie baktérií. Remineralizujúca zubná pasta je pre vás tým pravým riešením.

Návod:

  • Pripravte si kalciový prášok podľa návodu vyššie a v miske ho zmiešajte s jednou polievkovou lyžicou sódy bikarbóny, pridáte jednu až tri lyžice kokosového oleja (jeho množstvo prispôsobte tak, aby ste vytvorili pastu) a desať kvapiek mätového esenciálneho oleja (túto ingredienciu môžete vynechať alebo zameniť za iný esenciálny olej).
  • Pastu skladujte v sklenenej nádobe a používajte na umývanie zubov presne tak, ako by ste použili obyčajnú zubnú pastu.

3. Hnojivo pre rastliny

Záhradníci často používajú hnojivo, aby dodali rastlinám potrebnú výživu. Vajíčkové škrupiny sú omnoho ekologickejšie a lacnejšie ako masovo vyrábané hnojivá z obchodu, preto si pripravte vlastnú zmes.

Postup:

  • Začnite tým, že uvaríte vajíčkové škrupiny podľa prvého návodu vyššie.
  • Nemusíte ich mlieť, keďže ich nebudete jesť, stačí ak ich rozdrvíte v plastovom vrecku na čo najmenšie kúsky.
  • Prášok zo škrupín nasypte okolo rastlín, zem prekyprite a napokon zalejte vodou.

Paradajky, papriky a baklažány často začínajú hniť kvôli nedostatku vápnika – toto hnojivo im určite pomôže.

Zdroj / Ako využiť škrupinky od vajíčka: top10homeremedies

zk

ZDIEĽAJ NA: