15 dôvodov, prečo by ste nemali vyhadzovať použité čajové vrecúška!

Vďaka čajovým vrecúškam nie je nič ľahšie ako zaliať si šálku obľúbeného čaju. Či už preferujete zelený, čierny, kamilkový, mätový alebo akýkoľvek iný bylinkový čaj, niekoľko šálok denne dokáže pozitívne ovplyvniť vaše zdravie. Obsahujú totiž antioxidanty, protizápalové a antibiotické látky. To však nie je všetko. Aj po vypití čaju máte niekoľko možností ich ďalšieho použitia. Tu je je 15 užitočných nápadov ako využiť použité čajové vrecúška!

1. Liečba akné

Použitý zelený čaj je jeden z najlepších prípravkov na stredne závažné akné. Obsahuje katechíny, ktoré majú antibakteriálne účinky. Doprajte si preto kúru – čaj lúhujte pol hodiny, potom čajové vrecko priložte na 5 – 10 minút na postihnutú pokožku. Po desiatich minútach tvár umyte studenou vodou. Opakujte dvakrát denne pokiaľ sa koža nevyčistí.

2. Boj proti známkam starnutia

Škvrny, vrásky, poškodenia pleti zo slnka… Všetci to poznáme. Ak chcete dopriať svojej pleti namiesto ďalšieho stresu trochu upokojujúcej starostlivosti, zmiešajte obsah dvoch použitých čajových vrecúšok (zo zeleného čaju) s dvomi čajovými lyžičkami medu. Túto masku nechajte pôsobiť 10 minút na tvári i na krku, potom umyte vlažnou vodou. Ak máte citlivú pokožku, vyskúšajte ju najskôr na menšej časti tváre.

3. Riešenie zápachu z úst

Nepríjemný problém, ktorému sa raz za čas nikto nevyhne môžete teraz vyriešiť pomocou zvyškov z mätového a zeleného čaju. Tri použité čaje znovu zalejte horúcou vodou, uvaríte tak slabý čaj. Nechajte ho vychladnúť a potom doňho primiešajte niekoľko kvapiek čajovníkového oleja. Používajte dvakrát denne.

4. Prípravok na lesklé vlasy

Čierny alebo zelený čaj vám pomôže pri boji so suchými a matnými vlasmi. Tri čajové vrecúška zalejte dvoma hrnčekmi horúcej vody. Po umytí vlasov šampónom ich polejte týmto slabým čajom, päť minút masírujte, potom opláchnite vodou. Následne vlasy vysušte voľne na vzduchu.

5. Upokojenie opuchnutých a začervenaných očí

Akýkoľvek druh čaju vám pomôže upokojiť okolie očí. Vložte dve čajové vrecúška na pol hodinu do chladničky. Potom si ich položte na zavreté oči a nechajte ich tam 10 až 15 minút. Opakujte niekoľkokrát denne.

6. Zmiernenie príznakov popálenia od slnka

Ak ste to na slnku prehnali, vysypte obsah dvanástich vrecúšok čaju do kúpeľa. V tejto liečivej vode strávte aspoň 20 minút a tento postup opakujte každý deň, kým príznaky neustúpia.

7. Bojujú s plesňou nechtov – onychomykózou

Triesloviny majú tiež antiparazitné schopnosti a majú teda pozitívne účinky na onychomykózu, časté ochorenie nechtov, ktoré je spôsobené rôznymi parazitickými hubami a plesňami. Antibiotické a zvieravé účinky zeleného čaju tak pomôžu s pocitmi pálenia, opuchami a podráždením. Stačí ak v chladničke na 20 až 30 minút ochladíme pár použitých vrecúšok zeleného čaju, ktoré následne priložíte na necht a necháte pôsobiť asi 15 minút. Opakujte najlepšie dvakrát až trikrát denne.

8. Píling

Na tvár či telo, v oboch prípadoch sú zvyšky zeleného čaju skvelým pílingom. Zmiešajte 2 sáčky s kokosovým alebo iným olejom, pokožku starostlivo vymasírujte a nechajte pôsobiť 10 minút. Po použití dôkladne opláchnite teplou vodou.

9. Chránia rastlinky pred škodcami a chorobami

Odvar z použitých čajových vrecúšok môže odradiť choroby a škodcov, ktoré by mohli ohroziť vašu bylinkovú záhradku. Odvar z niekoľkých vrecúšok zeleného čaju nechajte vychladnúť a potom ním pravidelne striekajte listy vašich rastliniek.

10. Organické hnojivo

Vaše rastliny v črepníkoch sa odvďačia za každú výživu, ktorú im doprajete. Preto je mrhaním, ak čajové vrecúško len tak vyhodíte do koša – radšej ho roztrhnite a obsah rozsypte okolo stoniek.

11. Ochutí cestoviny alebo ryžu

Zaveste použité čajové vrecúška do hrnca s vodou, keď začne voda vrieť, vyberte ich, tak pridajte cestoviny, ryžu alebo obilniny. Potrebujete nejaké lahodné nápady, ktoré vám pomôžu začať? Skúste jazmínový alebo harmančekový čaj s ryžou, zelený čaj s cestovinami, chai alebo škoricový čaj s ovsenými vločkami.

12. Obnoví drevené povrchy

Na vyčistenie a vyleštenie podláh z tvrdého dreva a lakovaný drevený nábytok použite slabý čaj z použitých sáčkov.

13. Odmastenie špinavého riadu

Namočte riad v teplej vode s niekoľkými použitými čajovými vrecúškami k rozpusteniu  mastnoty bez použitia chemikálii. Čaj pomôže uvoľniť akékoľvek prilepené jedlo a ušetrí od nekonečného drhnutia.

14. Homemade čistič sklenených povrchov

Prevarte použité čajové vrecúška na slabý čaj a nastriekate ho okná, zrkadlá a iné sklenené povrchy, čím uvoľnia nečistoty, mastnotu či odtlačky prstov. Uistite sa, že povrch zotriete čistou handričkou bez chĺpkov, aby sa minimalizovali šmuhy a prachové častice.

15. Farbenie papiera či textílii

Použite slabý čaj k premene bielej knihy alebo šatky na farby aké ponúkajú rôzne druhy čajov. Lebo kreativite sa medze nekladú.

Čajové vrecúška, hoci už použité, majú skrátka mnoho využití!

Zdroj / Ako využiť použité čajové vrecúška: homeremedies | naturallivingideas

zk

ZDIEĽAJ NA: