Návod ako vytvoriť „háčkované“ topánky

Premeňte pár obyčajných topánok na originálne vyjadrenie svojej osobnosti, zmyslu pre humor a kreativity. Tak trochu hipisácke a hlavne farebné a veselé sú topánky, ktoré podľa drahých dizajnérskych kúskov vyrobila Ann Mancini-Williams. Ak ovládate základný druh háčkovania – takzvanú retiazku – od jedinečných topánok vás delí iba pár hodín práce.

Budete potrebovať:

 • vlnu,
 • háčik,
 • lepidlo – autorka odporúča E6000 – obľúbené lepidlo, ktoré je dostatočne pružné aj po zaschnutí – ak by sa vám nepodarilo zohnať práve toto lepidlo, hľadajte akékoľvek silné, po zaschnutí priesvitné, odolné a pružné,
 • topánky.

Postup na „háčkované“ topánky

 1. Začnite háčkovať retiazku. Budete vytvárať „nekonečnú“ reťaz, preto keď budete pripravení lepiť, iba háčik položte vedľa topánky a neskôr budete pokračovať.
 2. Začnite špičkou topánky. Prilepujte vždy iba jeden rad, cikcakovitým spôsobom. Ak vám chýba retiazka, prestaňte lepiť a uháčkujte si potrebné množstvo, potom pokračujte v lepení.
 3. Pokračujte na boku topánky. Veďte retiazku okolo dierok na šnúrky a smerom dole okolo zipsu. Potom vyplňte priestor, ktorý ste si takto vymedzili.
 4. Za zipsom začnite znova, jednoducho cikcakovito oblepujte topánku. Na päte je potrebné urobiť niekoľko kratších stĺpikov, a potom pokračujte po druhej strane topánky až k dierkam na šnúrky.
 5. Na zamaskovanie prípadných nerovností môžete na okraj topánky prilepiť kontrastnú retiazku.
 6. Rovnakým cikcakovým spôsobom oblepte aj jazyk topánky.
 7. Nakoniec môžete postriekať celú topánku lepidlom na látku. Vlna tak nebude prepúšťať vlhkosť a bude sa menej špiniť.

Návod na háčkovanú reťaz

Podrobné inštrukcie nájdete na stránke autorky nápadu Ann: glamour-4-you

zk

ZDIEĽAJ NA: