Ako vypestovať až 45 kg zemiakov na 1 m²

Máte radi práce v záhrade? Tak tento článok je presne pre vás! Pestovanie zemiakov je už akási samozrejmosť takmer pre každú záhradu, či už je veľká alebo malá. Ale večné okopávanie a trápenie sa s nimi celé hodiny nie je práve najlepšie, najmä v pálivých letných dňoch, kedy sa aj mucha radšej schová do tieňa. Otázka znie, existuje spôsob, ako vypestovať zemiaky bez väčšej námahy a dokonca aj v potrebnom množstve? Znie to neuveriteľne, ale áno. Greg Lutovsky, ktorý podniká v produkcii zemiakárskej sadby tvrdí, že z jedného štvorcového metra je možné dosiahnuť až 45 kilogramový výnos. Potrebujete k tomu len pár maličkostí.

Cieľom je vytvoriť si akúsi „vežu“, či už z dreva, bedničiek, nepotrebných sudov.

Materiál na bedničkové pestovanie zemiakov:

 • ideálne by boli dosky, ktoré by mali mať dĺžku 1 meter,
 • 4 vysoké bočné panely,
 • vysoké približne 80 centimetrov,
 • po dokončení priehradky potrebujete zeminu a hnojivo.

Návod ako postupovať

 1. Z dosiek vyrobíte štvorec meter krát meter, ktorý položíme asi 3 cm do zeme.
 2. Do rohov dáme bočné panely, ktoré dáte tiež do zeme. Slúžia na to, aby nám drevené rámy držali pri sebe, môžete ale nemusíte ich pripevňovať klincami k rámu.
 3. Vložte dnu 8-10 naklíčených hľúz a dajte na nich kompostovú zeminu do výšky aspoň 8 cm. Keď sa už za pár dní na povrchu objaví vňať, vyrobte ďalší rám a položte ho na ten prvý a dosypte zeminu, dajte si však pozor na to, aby vňať vytŕčala aspoň z tretiny.
 4. Takto pokračujete ďalej a ďalej tým istým spôsobom, postupne, až kým nebudete mať 80 cm výšku ohrady až kým vňať nezakvitne.
 5. Nesmiete však, tak ako pri každej rastline zabúdať na prísun živín a vody.

Ako dosiahnuť čo najväčší úspech?

 • Zvoľte neskoré zemiaky, ktoré dozrievajú po 90 dňoch.
 • Zalievajte klasicky zhora, voda tak prejde všetkými vrstvami až ku koreňom.
 • Nezabúdajte hnojiť.

Takto môžete dosiahnuť až 45 kilogramovú úrodu. Touto technikou Lutovsky uspel a pevne dúfame, že sa to podarí aj Vám! Pán Sinfonian z amerického Seattle sa o to pokúsil, pozrite sa na jeho postup a výsledok na jeho blogu sinfonians-garden.

Zdroj / pestovanie zemiakov: tipnutdenverpost

ZDIEĽAJ NA: