Ako si vypestovať krásnu izbovú rastlinu z avokádovej kôstky? S týmto detailným návodom to zvládnete aj vy!

Avokádo patrí medzi najdokonalejšie druhy letného ovocia. Majú bohatú výživovú hodnotu aj chuť, skvelo chutia ako guacamole s tortillami, ale aj v podobe obľúbenej pomazánky, alebo iba pokrájané na hrianke s troškou soli a čierneho mletého korenia. A rozhodne neprehliadnite avokádové recepty z našej stránky. Keď si budete nabudúce krájať avokádo do šalátu, odložte si jeho kôstku, pretože si takto môžete vypestovať vlastný malý stromček. Ide o zábavný a poučný projekt, ktorý môžu využiť aj pani učiteľky vo svojich triedach. Ako na to? Ako vypestovať strom z avokádovej kôstky?

Návod ako postupovať

1. Opatrne vyberte kôstku z avokáda a umyte ju. Pri vyberaní do nej nesmiete zarezať ani ju inak poškodiť. Pred umývaním ju môžete na pár minút namočiť do vody a všetka dužina z avokáda sa tak jednoduchšie odstráni – nepoškoďte však hnedú šupku kôstky – ide o obal semienka.

2. Lokalizujte vrchnú a spodnú časť kôstky. Z vrchu vyrastie klíček a spodná časť musí byť namočená vo vode, preto je dôležité ich odlíšiť.

3. Vezmite si štyri špáradlá a zapichnite ich do spodnej časti avokáda. Vďaka tomu bude spodok vo vode a vrchná časť na vzduchu. Zapichujte ich trochu šikmo, smerom dole, aby bola kôstka namočená, keď ju položíte do pohára.

4. Avokádo namočte do polovice do vody a doprajte mu veľa slnečného svetla. Použite sklenený pohár, aby ste videli, kedy začnú rásť korienky a kedy je potrebné vymeniť vodu.

5. Čakajte na výhonok. Môže sa objaviť už po 2 – 4 týždňoch, ale buďte trpezliví, často to trvá aj 8 týždňov. Korienky avokáda nesmú vyschnúť. Prasklina, ktorá na ňom vznikne, je úplne prirodzená a určite nie je dôvodom na vyhodenie avokádovej kôstky.

6. Keď z klíčka vznikne stonka dlhá približne 15 cm, odstrihnite ju na 8 cm, to podporí jej rast. Keď znova dosiahne dĺžku 15 cm, premiestnite ju do zeminy tak, aby vrch kôstky vytŕčal zo zeme a umiestnite ju na slnečné miesto, napríklad na parapetnú dosku.

7. Avokádo potrebuje veľa slnka a veľa vody. Raz mesačne ponorte korienky do vody a po pár minútach ho vytiahnite a nechajte odkvapkať. Ak sa objavia žlté listy, avokádo ste preliali, preto ho nechajte pár dní bez zálievky. Ak chcete mať hustý krík, listy odštikujte – vždy prvé dva listy na vrchole stonky. Zimovať musí vo vnútri. Po troch až štyroch rokoch vám môže avokádo zarodiť.Zdroj / Ako vypestovať avokádo z kôstky: inhabitat

ZDIEĽAJ NA: