Ako vybrať poháre na víno

Že výber pohárov na víno je čisto len o vkuse? Omyl. Rôzne tvary a veľkosti pohárov na víno neexistujú len tak náhodou. Do iných pohárov sa servíruje biele, do iných červené víno a do úplne iných patrí sekt. Pripravili sme pre vás priehľadného sprievodcu pohármi na víno, vďaka ktorým budete vždy servírovať víno ako správny someliér. Pretože nielen dobrý výber vína, ale aj podávanie v správnych pohároch, prináša ten pravý zážitok.

Zdroj obrázka: pixabay

Na čo dávať pozor pri výbere pohárov na víno

Víno je nápojom kráľov, a tak aj poháre na víno by mali pôsobiť elegantne a luxusne. Nie, nemusia nutne stáť desiatky eur, dôležitejší je v tomto smere čistý dizajn a vhodný materiál. Kvalitné poháre na víno určené na bežné používanie nájdete v Tescu pod značkou F&F Home. Jedná sa o obľúbenú značku ktorej produkty sa vyznačujú práve skvelým pomerom ceny a kvality. 6 ks pohárov F&F Home Basics kúpite za cenu 4.99 €.

Luxusnejšie poháre na víno na špeciálne príležitosti si môžete vybrať v špecializovaných obchodoch. Tu sa však musíte pripraviť na to že si za prémiovú kvalitu priplatíte. Pri 4 ks pohárov na víno značky Potten & Pannen sa cena pohybuje okolo 50 €.

Materiál

Poháre, v ktorých je podávané víno by mali byť vyrobené z číreho skla. Takéto sklo neskresľuje vzhľad vína a nechá ho pekne vyniknúť. Naopak brúsené sklo prináša rôzne odlesky, ktoré skresľújú vzhľad vína.

Dôležitá je aj hrúbka skla. Čím je sklo na pohároch tenšie, tým menej poháre skresľujú senzorickú kvalitu vína. Tie najkvalitnejšie poháre na víno sa preto vyrábajú z tenkého skla. Áno, majú svoje negatívum – ľahko sa rozbijú, no víno si z nich vychutnáte omnoho viac.

Pri pohároch na víno sa najčastejšie stretávame s nasledujúcimi druhmi skla:

  • Sodno-vápenaté – z tohto materiálu je vyrobená väčšina lacnejších pohárov na víno,
  • Krištáľové sklo – čisté sklo bez akýchkoľvek prímesí, používa sa na tie najkvalitnejšie poháre na víno.

Dizajn

Najkrajšie poháre na víno sú bez akéhokoľvek zdobenia či reklamného označenia. Číre poháre vám možno na prvý pohľad prídu nudné, no víno v nich krásne vynikne.

Ak túžite po zaujímavejších, zdobených pohároch, netradične zdobená môže byť stopka. Tá je základom všetkých pohárov na víno. Víno jednoducho nepatrí do pohára, ktorý nemá stopku. Stopka bráni zahrievaniu vína prstami počas konzumácie. Áno, poháre na víno sa držia za stopku, nikdy nie za kalich. Výnimkou sú len poháre na červené víno.

Objem kalicha a jeho tvar by mal korešpondovať s druhom vína, ktorý sa z pohárov podáva.

Zdroj obrázka: pixabay

Poháre na biele víno

Na servírovanie bieleho vína sú určené poháre v tvare tulipánu s objemom v rozmedzí 190 – 460 ml. Menšie poháre sú vhodné na mladé, ľahké vína, tie s väčším objemom na bohatšie, zrelé vína.

Nikdy sa však biele víno nenalieva do celého objemu pohárov. Dôvod je jednoduchý – biele víno sa má podávať chladené (teplota 5 – 7 ° C). Keby sme ho do pohárov naliali veľa, stihlo by sa pred konzumáciou otepliť a stratilo by na kvalite aj chuti.

Zúžený tvar pohárov na biele víno má za úlohu, čo najdlhšie uchovať vo víne obsiahnuté aromatické látky.

Poháre na červené víno

Červené víno sa servíruje vo väčších pohároch, objem približne 400 – 850 ml, v tvare balóna alebo gule. Otvorenejší tvar vrchnej časti kalicha umožňuje prevzdušnenie vína počas nalievania a jeho následné dýchanie, čím sa krásne rozvíja vôňa vína.

Stopka je u pohárov na červené víno o niečo kratšia, než pri pohároch na biele víno. Keďže červené víno sa podáva teplejšie (približne 14 – 16 ° C) nie je potrebná tak vysoká ochrana pred jeho zohriatim.

Robustné červené vína s ovocnými tónmi sa servírujú vo väčších kalichoch v tvare predĺženého tulipána.

Poháre na ružové víno

Hoci sa ružové vína zvyknú priraďovať k bielym, prípadne šumivým vínam, a možno ich konzumovať z pohárov na biele víno, aj tento druh vína lepšie chutí z konkrétneho tvaru pohárov.

Poháre určené na ľahké ružové vína sú širšie v spodnej časti kalicha a smerom hore sa zužujú. Dôvodom je udržanie špecifickej arómy, ktorá je typická pre ružové vína.

Poháre na sekt

Na šumivé víno sú určené poháre v tvare flauty s menším objemom, približne 100 – 250 ml. Úzky tvar pohárov umožňuje sledovať perlenie v pohári a zachovať chuť sektu. Ideálna teplota podávaného šumivého vína sa pohybuje v rozmedzí 4 – 6 ° C.

Najkvalitnejšie šumivé vína vyrobené klasickou metódou sekundárnej fermentácie sa zvyknú servírovať v obdobných pohároch ako biele víno.

Okrem základného delenia pohárov na víno na poháre určené na biele, červené, prípadne ružové víno a sekt, používajú skúsení vinári aj poháre určené pre konkrétne druhy vín. Tie však bežný laik spozná len ťažko a stretne sa s nimi skôr len v prípade degustácie vína vo vinárstve, prípadne počas večere v luxusnej reštaurácii. Pre bežné domáce používanie je základom mať doma 3 druhy pohárov na víno – tulipány na biele víno, balóny na červené a flauty na sekt.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov