Ako vybrať odkvap pre váš dom?

Čím širšia je ponuka stavebných materiálov, strešných krytín či stavebných a strešných doplnkov, tým ťažšie sa v nej orientuje a vyberá. A ak navyše ide o doplnky, ktoré okrem toho, že majú svoju funkčnú stránku, musia spĺňať aj isté estetické kritériá, je potrebná poriadna dávka predstavivosti a dizajnérskeho umu. Napríklad také odkvapové žľaby, podľa čoho ich vyberať?

Na čo všetko treba pri výbere odkvapových žľabov pamätať?

Hneď na úvod je potrebné si uvedomiť, že hoci odkvapový systém strechy netvorí pri skladbe strechy tú najväčšiu položku, jeho nesprávne nadimenzovanie či inštalácia môžu byť v budúcnosti veľmi závažným zdrojom problémov. Len správne nadimenzovaný, vyspádovaný a nainštalovaný odkvapový systém dokáže zvládnuť aj návaly vody z prívalových dažďov či odolať sile snehu. Odkvapové žľaby sa spádujú tak, aby dažďovú vodu odvádzali mimo pôdorysu domu. Nesprávne nadimenzované či zle vyspádované žľaby nemusia pri silnejších dažďoch zvládnuť nápor vody a tá sa tak dostane práve na miesta, ktoré sme od vody chceli primárne ochrániť, napr. fasádu či trámy.

V neposlednom rade je dôležitá aj voľba materiálu odkvapových žľabov. Aj tu je na výber z viacerých druhov materiálov a ich povrchových úprav. Ekonomickým riešením odkvapového systému strechy sú odkvapové žľaby z PVC. Hoci plast patrí medzi tie lacnejšie materiály, spracovaním, pevnosťou a dizajnom nijako nezaostáva za kvalitnejšími a pevnejšími žľabmi z ocele či pozinkovanej ocele. Nahovárať si však, že ich životnosť bude na úrovni odolného kovu, by však bolo veľmi naivné.

Za kvalitou odkvapových žľabov vždy stojí rokmi overený výrobca

Nie vždy platí, že čo je značkové, to je kvalitné. Pri výbere odkvapového systému je však múdre dôverovať spoľahlivému výrobcovi, za ktorým stojí množstvo kvalitných a funkčných projektov. Spoločnosť Blachotrapez so svojím odkvapovým systémom KROP je špičkou na trhu vo výrobe kvalitných strešných produktov. Je preto namieste uprednostniť pri výbere  žľabov cenovo dostupnú a rokmi overenú kvalitu. Odkvapové žľaby KROP sú vyrábané z vysokokvalitnej ocele alebo PVC a svojím dizajnom, jednoduchou montážou a dlhou životnosťou patria k elite strešných doplnkov súčasného trhu.

Možno je stavba či rekonštrukcia strechy náročný proces. Na jej konci však stojí dokonalé architektonické dielo so všetkým, čo k tomu patrí.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov