Ako vybrať jesennú športovú obuv a oblečenie

Jeseň je plná farieb, ale aj zmien počasia. Po horúcom lete sme si už zvykli na čoraz kratšie dni – na hmlisté rána, daždivé popoludnia a chladné večery. Koncom októbra je väčšina z nás už tradične pripravená na prichádzajúce studené obdobie.

Počas jesenných dní aj ostrý vietor a dážď nám dávajú najavo, že leto odovzdalo svoju vládu ďalšiemu ročnému obdobiu. A tento fakt berú na vedomie aj športovci pri športovaní. Jeseň má však aj svoje kladné stránky – úžasnú atmosféru, ktorú mnohí považujú za krásnu a romantickú. Športovanie v jesennej prírode dobre vyvetrá hlavu, dodá energiu a prináša krásne zážitky.

Nepremokavé materiály

Jeseň je predzvesťou zimy, ktorá sa pomaly, ale iste aj tento rok už vkráda do našich životov. Spomaľuje nielen naše zaužívané životné tempo, ale mení aj naše rituály. V sychravom počasí aj milovníci outdoorových športov akosi prirodzene siahajú po teplejších farbách a hrejivých materiáloch a výber športových odevov podriaďujú nehostinnému počasiu. V pochmúrnom počasí si prirodzene aj bežkári a lyžiari vyberajú oblečenie na bežky a na lyže tak, aby pôsobilo svetlejšie a veselšie, aby aj farebne evokovalo teplo. Milovníci zimných športov vyťahujú zo svojich šatníkov zateplené bundy a podšívané nohavice z nepremokavých materiálov, ktoré nepremočí dážď a neprefúka ani vietor. V jesennom období venujú zvýšenú pozornosť svojim zvrškom aj bežci a turisti. A to nielen ohľadom výberu športových odevov, ale aj ohľadom obuvi, ktorá v šmykľavom teréne podstatne ovplyvňuje ich bezpečnosť a športové výkony.

Jesenné turistické výlety

Či ste vášnivými turistami, alebo vyznávate iný druh športu, každá pohybová aktivita utužuje zdravie a dodáva silu. Tak prečo si pohyb nedopriať? A to najmä v jesenných mesiacoch roka, keď je potrebné pred zimou podporiť imunitný systém. No pokiaľ plánujete aj dlhšie turistické výlety do prírody, dbajte na vhodnú obuv. Jesenná a zimná obuv má okrem pohodlia pri chôdzi zabezpečiť turistom aj prirodzenú telesnú teplotu. Ideálnou obuvou do sychravého a daždivého počasia je obuv jonap, ktorá zabezpečí nohám sucho i počas dažďa či búrok. Čo nemožno podceniť pri výbere jesennej obuvi? Veľkosť a strih, priedušnosť materiálu, nepremokavosť, tepelnú izoláciu, kvalitu vnútornej stielky, ukotvenie chodidla, hrúbku a šmykľavosť podrážky. A do turistickej obuvi sú potrebné aj vhodné ponožky. Teplé termo ponožky zabránia prechladnutiu aj pri dlhodobej chôdzi. Pokiaľ si vyberiete kvalitný druh ponožiek, dokonale ochránite svoje končatiny pred chladom i mokrom. Termo ponožky prémiovej kvality sú hrejivé aj vzdušné zároveň, výborne pohlcujú aj odvádzajú vlhkosť.

zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov