Ako vybrať ideálny hudobný nástroj pre vaše dieťa?

Hudba je veľmi dôležitou súčasťou našich životov – či už sa jedná o hranie na hudobný nástroj alebo spievanie, či len samotné počúvanie. Jednotlivé melódie vplývajú na našu náladu a emócie. Dokážeme vďaka nim prežiť zážitky omnoho intenzívnejšie alebo sa naopak upokojiť po namáhavých dňoch plných stresujúcich situácií. Aj pre deti má hranie na hudobný nástroj nesmierne pozitívny vplyv – cibria si zručnosti, disciplínu a môže sa jednať aj o ich potenciálnu kariéru. Ako ale vybrať vášmu dieťaťu ideálny hudobný nástroj?

Zdroj obrázka: Freepik

Podľa čoho vyberať hudobný nástroj?

Výber konkrétneho nástroja môžete nechať aj priamo na vašej ratolesti. Skúste vyskúšať rôzne alternatívy a spýtajte sa ho, ktorý zvuk sa mu najviac páči. Experimenty priamo so sluchom môžu veľmi pomôcť vášmu dieťaťu vybrať si konkrétny nástroj, o ktorý má záujem. Rovnako je však nesmierne dôležité okrem zvuku oboznámiť dieťa aj s konkrétnym nástrojom, ktorý daný zvuk vydáva. Prezrite si rôzne hudobné nástroje – vyskúšajte bubny, klavír, či husle.

Veľmi podstatné je predstaviť dieťaťu rôzne druhy nástrojov, zvukov aj rôzne žánre. Čím viac dieťaťu ukážete, tým lepší výber môže učiniť. Veľmi podstatnou súčasťou samotného výberu je aj objasnenie využitia konkrétnych nástrojov. Snažte sa dieťaťu predstaviť spôsoby, akým sa nástroj používa pri komponovaní konkrétnej huby, najlepšie pokiaľ s ním idete na koncert. Rovnako je však pri výbere nástroja potrebné uvažovať s chladnou hlavou, pretože aj hudobné nástroje sú finančne značne náročné.

Motivácia k hre

Výber a kúpa hudobného nástroja je však len začiatkom celého procesu hrania. Je viac ako nevyhnutné zariadiť si kvalitného pedagóga, ale tiež sa aj aktívne zapájať. S deťmi je potrebné pravidelne trénovať a motivovať ich k lepším výsledkom. Rovnako je potrebné voziť ich na hodiny hrania, či na koncerty. So všetkým sa spájajú výdavky a čas, preto je nevyhnutné, aby ste ako rodič boli pripravený aj na túto stránku veci.

Deti najviac motivuje ak im prejavíte svoj obdiv a dáte im najavo, že ste na nich hrdí. Snažte sa nevynechať žiadny koncert, dávajte im oprávnenú kritiku. Kritika je podstatná, pretože umožňuje vášmu dieťaťu zlepšovať svoje zručnosti, no je potrebné ju podávať citlivo. Určite sa deti nesnažte motivovať materiálne prostredníctvom odmeny, stavte skôr na vyvolanie pocitu zadosťučinenia alebo hrdosti.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov