Ako uskladniť záhradný nábytok počas zimy? Vieme, čo potrebuje drevo, plast i ratan!

Máte hliníkový, plastový či drevený nábytok do záhrady? Pred chladným počasím je dobré urobiť jeho údržbu. Ako na to pri jednotlivých typoch materiálu?

Ktorý nábytok je najjednoduchší na údržbu a stačí ho pred zimou očistiť od lístia a prachu a umyť mydlovou vodou?

Pozor na drevo, je náchylné na plesnenie

Plastový nábytok nepotrebuje veľa, rovnako jednoduchý na údržbu je aj nábytok z hliníka a ocele. Stačí očistiť a umyť mydlovou vodou a schovať pod prístrešok alebo do záhradného domčeka. Drevený záhradný nábytok je asi najnáročnejší, je potrebné o neho dbať starostlivejšie ako o iné materiály.

Aby lak na nábytku nebol zbytočne namáhaný, nepopraskal a drevo potom nechytilo drevokaznú hubu alebo pleseň, je vhodné nábytok schovať na suché, nevykurované a vetrané miesto. Rovnako ako nábytok z ocele a plastu stačí drevený nábytok pred uskladnením utrieť handrou s mydlovou vodou, uskladniť a prípadne prehodiť plachtou, aby sa na nábytok neprášilo.

Najčastejšie drevený záhradný nábytok pochádza zo smreku, borovice, jedle, duba, buka, javora ale aj z cudzokrajných drevín, ako je teak, akácia alebo meranti. Ak chcete, aby vám vaše záhradné zariadenie z dreva vydržalo čo najdlhšie, určite ho schovajte dovnútra.

Záhradný nábytok je potrebné ošetriť

Máte v záhrade skladacie kúsky? Je dobré ich očistiť a premazať im jednotlivé pohyblivé časti. Pánty, kĺby a iné kovové pohyblivé časti nábytku, ktoré môžu začať hrdzavieť, je dobré ošetriť mazacím antikoróznym prípravkom. Tak životnosť nábytku predĺžite na dlhšiu dobu a vyhnete sa prípadnému vŕzganiu a škrípaniu.

Dobre tiež urobíte, keď všetky skrutky pevne dotiahnete. Je dôležité spoje doťahovať nielen pred zimou, ale v priebehu celého roka, aby ste nábytku predĺžili životnosť. Rovnakú starostlivosť si zaslúžia aj ostatné záhradné drevené doplnky – na mysli máme záhradnú pergolu, domček, hojdačky či pieskovisko, ktoré je dobré z času na čas skontrolovať, prípadné defekty opraviť a drevo ošetriť proti drevokazným hubám a plesniam.

Ratanový záhradný nábytok vyžaduje len plachtu

Nespornou výhodou nábytku z umelého ratanu je jeho odolnosť pred nepriaznivým počasím. Nemusíte ho odkladať pred dažďovými prehánkami, odolá tiež pomerne veľkému rozpätiu teplôt a jednoducho sa udržuje vlhkou handrou.

Niektorí výrobcovia zaručujú odolnosť v rozmedzí 0 – 40 ° C, niektorí dokonca garantujú odolnosť od – 25 do 75 ° C. Nie je potrebné lámať si ani hlavu s jeho uskladnením počas zimy, stačí ho prikryť ochrannou nepremokavou plachtou.

Nábytok z umelého ratanu je mimoriadne obľúbený kvôli dlhej životnosti a odolnosti, je preto častým zariadením domácností, hotelov, penziónov ale aj reštaurácií a mnohých iných miest.

Zdroj obrázka: pixabay.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov