Ako ušetriť pri budovaní kúpeľne

Pri budovaní kúpeľne je možné šetriť nielen náklady, ale aj priestor. Ak máte kúpeľňu malých rozmerov, môžete ušetriť priestor viacero spôsobmi. Jedným z nich je napríklad vaňa s plochým dnom a vaňovou zástenou. Táto kombinácia vám umožní striedanie pohodlného kúpania a sprchovania vo vani. Zástena zabezpečí, že voda pri sprchovaní nebude striekať po celom priestore kúpeľne.

Ďalším spôsobom, ako ušetriť priestor vo veľmi malej kúpeľni, je sprchový kút bez vaničky, s odtokom vody v podobe odtokovej vpuste alebo žľabu s mriežkou priamo v podlahe. Tento sprchovací kút je možné vybudovať aj v tej najmenšej kúpeľni, kam by sa ani tá nejmenšia sprchová vanička nezmestila. Sprchový kút bez vaničky môžete vybudovať aj v kúpeľni s nepravidelným pôdorysom, takže využijete naozaj každý kúsok priestoru.

Skvelým spôsobom, ako ušetriť priestor v malej kúpeľni, keď túžite po vani, je kúpeľňový koncept, ktorý kombinuje asymetrickú vaňu a umývadlo, ktoré je umiestnené čiastočne nad vaňou, takže ušetrí v kúpeľni veľa miesta bez toho, aby vás to obmedzilo pri pohodlnom kúpeli.

Úsporu miesta v kúpeľni vám umožní aj správna voľba kúpeľňového nábytku. Niektorí výrobcovia ponúkajú kúpeľňové koncepty, súčasťou ktorých je aj dômyselne dizajnovaný nábytok, ktorý perfektne zapadá do zariadenia kúpeľne, takže účelne využíva každý centimeter priestoru – napríklad v podobe skriniek, súčasťou ktorých je umývadlo, alebo umývadlo s odkladacou plochou, ktorá umožňuje umiestniť pod túto plochu práčku.

Pri budovaní alebo rekonštrukcii kúpeľne môžete myslieť aj finančnú úsporu. Napríklad pri voľbe sprchového kúta bez vaničky ušetríte náklady na nákup vaničky. Cena sprchovacieho kúta bez vaničky je o pár korún nižšia, ako cena sprchovacieho kúta s vaničkou.

Myslite aj na úspory pri používaní kúpeľne. Skvelým spôsobom, ako ušetriť vodu a energiu na jej ohrievanie, sú termostatické vodovodné batérie, ktoré sa dajú nastaviť na štandardnú teplotu vody, ktorú si pri sprchovaní prajete udržiavať. Tieto vodovodné batérie sú veľmi vhodné hlavne do sprchovacích kútov, pretože umožňujú zastaviť prúd vody vždy, keď práve nepotrebujete, aby tiekla – napríklad v priebehu mydlenia a šampónovania. Voda sa potom spustí v rovnakej teplote, akú mala vo chvíli, keď ste prúd vody zastavili. Táto funkcia šetrí energiu, pretože voda zbytočne neodteká do odpadu. A to ani na začiatku sprchovania, keď pri použití klasickej batérie obvykle čakáte, kým odtečie veľké množstvo vody, než voda dosiahne potrebnú teplotu. Tepelná poistka termostatických batérií zaistí aj vašu bezpečnosť v sprchovacom kúte, takže sa neobaríte, keď niekto z rodiny spláchne WC, alebo pustí studenú vodu v kuchyni.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov