Ako udržiavať matrac, aby vám čo najdlhšie vydržal? Poradíme vám!

Pravdepodobne všetci vieme, že o veci a majetok sa treba starať, ak chceme, aby nám slúžili čo najdlhšiu dobu a poskytovali maximálny komfort. Výnimkou nie je ani matrac, ktorý sme vymenili po niekoľkých rokoch a nemali by sme jeho údržbu odkladať na neskôr, ale začať s ňou hneď od kúpy matraca. Dôvod je úplne prostý! Predĺžime tak jeho životnosť a, samozrejme, aj sebe zabezpečíme pohodlný a ničím nerušený zdravý spánok.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Ako na to?

Viacerí odborníci sa zhodujú v tom, že životnosť matraca je približne 7 až 10 rokov a potom je čas na jeho výmenu. Samozrejme, je to veľmi individuálne, nakoľko tento úkon závisí od viacerých faktorov, napríklad aj od kvality matraca, ktorý sme používali doteraz. Platí vo všeobecnosti, že čím je matrac kvalitnejší, tým dlhšie plní svoj účel.

S kúpou nového matraca by sme určite nemali váhať a súčasťou toho by malo byť aj pravidelné čistenie matraca. V prípade, že matrac používame už nejaký ten rok, mali by sme ho dôkladne povysávať aspoň každých 14 dní. Odporúča sa použiť jedlú sódu na odstránenie zápachu a potu z matraca a potom opäť celý matrac povysávať. V prípade odstránenia škvŕn na matraci si už nevystačíme iba s jedlou sódou, budeme potrebovať aspoň 3 % peroxid vodíka, soľ a prípravok na umývanie riadu.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Niekedy sa môže stať, že vznikne pleseň na matraci, napríklad, keď máme v spálni prílišnú vlhkosť alebo matrac sušíme spolu s ostatnou bielizňou na sušiaku. V takom prípade treba oprať poťah na matrac na najvyššom stupni a škvrnu odstrániť vhodným dezinfekčným prostriedkom. Okrem toho by sme mali matrac aj pravidelne vetrať a tiež sa odporúča otáčať ho raz za čas. Pokiaľ si na matrac aj sadáme, tak by sme si mali sadnúť do stredu a nie na okraje, zabránime tak mechanickému poškodeniu matraca a rozhodne predĺžime jeho životnosť.

Zdroj obrázka: New Africa / Shutterstock.com

Ako čistiť poťah matraca a prečo je chránič dôležitý?

Už vyššie sme spomenuli, že pravidelná starostlivosť o matrac je veľmi dôležitá už od jeho kúpy. Základom by teda malo byť vysávanie matraca aspoň každé dva týždne, v prípade detského matraca vždy, keď meníme dieťaťu obliečky.

Súčasťou matraca je aj poťah, ktorý môže byť snímateľný alebo nesnímateľný. Každý jeden si však vyžaduje pravidelné čistenie pozostávajúce z viacerých úkonov. V prípade snímateľného poťahu je hlavným úkonom pranie poťahov na matrace, pričom treba dodržiavať pokyny dané výrobcom. Ak je poťah nesnímateľný, tak ho môžeme vyčistiť vlhkou handričkou na povrchu, aby neprišlo k premočeniu matraca.

Ďalšou možnosťou dôkladného vyčistenia matraca môže byť aj profesionálna služba, ktorá vaše matrace hĺbkovo vyčistí pomocou pary.

Čoraz obľúbenejším a praktickejším doplnkom sa stáva chránič matraca, ktorý ochráni náš matrac od akejkoľvek „príhody“, či pôjde o škvrny, alebo iné prípadné zašpinenie. Veľmi dobrú službu nám urobí v prípade malých detí alebo starých ľudí. Vďaka elastickým popruhom sa ľahko upevní na matrac a rovnako jednoducho ho vyperieme a znovu nasadíme. Určite je veľmi dobrou investíciou, pretože vďaka chrániču ostane náš matrac suchý, čistý a v poriadku.

Existujú rôzne chrániče na matrac, napríklad tie pre deti a ľudí s inkontinenciou sú úplne nepriepustné. Sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý neprepúšťa tekutiny, ale zároveň prepúšťa vzduch. Ďalšou skupinou chráničov sú tie, ktoré zabraňujú zašpineniu matraca a tiež aj jeho prepoteniu. Oba typy chráničov matracov sú snímateľné a ľahko ich možno vyprať v práčke podľa pokynov výrobcu.

Zdroj obrázka: Dean Drobot / Shutterstock.com

Pravidelná a dôsledná starostlivosť o matrace sa nám určite oplatí a budeme sa pri ležaní na nich cítiť príjemne a pohodlne.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov