Ako správne položiť (a uložiť) kabeláž?

Jedným z hlavných pravidiel zavádzania elektroinštalácie je dôraz na bezpečnosť. Nedbalo upevnené, voľne visiace elektrické káble totiž predstavujú bezpečnostné riziko. Ako kabeláž položiť, aby uvoľnené káble nikoho neohrozili ani zbytočne nehyzdili vnútorné priestory domu?

Všeobecné zásady pri ukladaní káblov

Pri zaobchádzaní s elektrickými káblami sa oplatí mať na pamäti niekoľko jednoduchých zásad:

  • Kabeláž nesmie ležať vo vode alebo na nadmerne vlhkých miestach.
  • Všetky káble by mali mať optimálnu dĺžku a nemali by nikde prečnievať.
  • Káble je nutné pokladať tak, aby nedochádzalo k ich poškodzovaniu.

Na čo treba dbať pri ukladaní káblov?

Ak potrebujete natiahnuť kabeláž na väčšiu vzdialenosť, budete zrejme riešiť, ako viesť káble cez steny alebo stropy. V rodinných domoch máte väčšinou dve možnosti, ako pri vedení a ukladaní kabeláže postupovať.

  1. Uloženie kabeláže na omietku – ak je to z estetického hľadiska možné, ukladajú sa káble priamo na omietku. Týmto spôsobom sa káble pokladajú napríklad v pivničných priestoroch alebo v garážach, ak plánujete v dohľadnej dobe zmenu elektroinštalácie.

Pri pokládke káblov je potreba zabezpečiť, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo k úrazu osôb (napríklad pri zavadení o kábel). Káble je možné uložiť pod elektroinštalačné lišty, ktoré sa skrutkami upevnia k stene. Vyrábajú sa aj rohové lišty pre ľahšie uchytenie káblov v rohoch miestností.

  1. Uloženie kabeláže pod omietku – v tomto prípade sa káble upevnia príchytkami na neomietnutú stenu alebo sa pomocou drážky uchytia do omietky. Pred jej nahodením je potreba dohliadnuť, aby boli všetky uvoľnené káble zatiahnuté do elektroinštalačných krabíc.

Po omietnutí sa kabeláž ešte musí zatiahnuť do ohybných trubiek (tzv. „husích krkov“), ktoré sa nachádzajú pod omietkou. Ak nedôjde k poškodeniu omietky, nie sú rúrky s elektrickými káblami takmer vidieť.

Ako teda spoľahlivo uchytiť káble k podkladu? K prichyteniu na stenu, prípadne stropy sa využívajú:

  • elektroinštalačné lišty v tvare „U“,
  • pevné elektroinštalačné rúrky do príchytiek,
  • ohybné elektroinštalačné rúrky („husie krky“).

Kde príslušenstvo pre uloženie káblov zoženiete?

Všetko príslušenstvo je bežne k dostaniu vo väčších hobbymarketoch alebo napríklad v internetových obchodoch (doplnky bývajú zaradené do sekcie elektrotechnika, alebo v inej, blízko príbuznej kategórii).

Myslite pri pokládke kabeláže na prevenciu a ušetríte si prípadné výdavky za opravu škôd (pri poškodení elektroinštalácie, nedbalom uloženie káblov do omietky a pod.).

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov