Ako si založiť úspešný internetový obchod

K úspešnému podnikaniu v on-line priestore dnes nestačí len vyznať sa v tovare, ktorý ponúkate. Aspoň v základoch je potrebné ovládať marketing predaja a mať dobrý podnikateľský plán.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

Základom úspešného podnikania je dobrý podnikateľský plán, konkurencie schopný tovar a kvalifikovaní pracovníci. Pri e-shope je dôležité správne zostavenie celého nákupného procesu, vrátane spôsobov platby a dopravy. Výhody internetového predaja oproti kamennému obchodu sú hlavne v neobmedzenej dobe predaja – 24 hodín denne, sedem dní v týždni bez toho, aby zákazník musel niekam chodiť. Určité procesy v e-shope dokážu uľahčiť aj systémy s intuitívnou administráciou, no dôležité je poznať legislatívu.

Čo nemá chýbať v obchodných podmienkach e-shopu?

  • identifikačné a kontaktné údaje prevádzkovateľa
  • informácie o orgáne dozoru
  • platobné a dodacie podmienky
  • reklamačný poriadok
  • informácie o možnosti odstúpiť od zmluvy
  • vzorový formulár pre odstúpenie od zmluvy
  • informácie o riešení spotrebiteľských sporov
  • informácie o ochrane osobných údajov

Podnikanie v on-line priestore

Pred spustením on-line obchodu sa presvedčte o tom, či výrobky, ktoré chcete predávať budú na trhu žiadané a svojim zákazníkom ponúkajte iba taký tovar, o ktorom viete, že je kvalitný. V žiadnom prípade nepodceňte vzhľad webových stránok! Profesionálna tvorba eshopu je dôležitá – na tejto položke radšej nešetrite. Prehľadnosť a účelnosť jednotlivých sekcií s ponúkaným tovarom sú pre úspešný predaj podstatné. Z názvu sekcie musí byť jasné, čo konkrétne si v nej zákazníci môžu zakúpiť. Názvy jednotlivých kategórií je potrebné voliť výstižne – napríklad v sekcii „dekorácie“ umiestnite pod kategórie s rovnako jasnými názvami – dekorácia do interiéru, dekorácia do záhrady alebo dekorácia na hrob. Pokiaľ sa rozhodnete predávať nájazdové rampy, aj pri tomto sortimente voľte pod kategórie na prvý pohľad zrozumiteľné. Názov domény, vecný obsah webu, prehľadnosť stránok, logické usporiadanie sekcií a vizuálny dojem z e-shopu nemožno pri podnikaní v on-line priestore podceniť.

Ako podporiť úspech predaja

Pri internetovom predaji je tiež kľúčová SEO optimalizácia, aby webové stránky obchodu našli zákazníci vo vyhľadávačoch rýchlo a jednoducho. Pri žiadnom podnikaní však nepodceňte analýzu dosiahnutých výsledkov. Preto si od začiatku zriadenia obchodu nezabudnite robiť pravidelné prehľady o tom, čo funguje dobre a čo nie. Tieto záznamy aj správne vyhodnocujte a výsledkom podriaďte svoju ďalšiu činnosť. V rôznych prieskumoch mnoho opýtaných uviedlo, že recenzie a hodnotenia iných zákazníkov sú pri internetovom nákupe pre nich podstatné.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov