Ako si vytriediť šatník? 7 praktických tipov

Upratovanie šatníka je skvelá príležitosť k vyradeniu nenosených a nechcených kúskov. Vyhadzovanie oblečenia nie je nikdy jednoduché, napriek tomu to môže byť mimoriadne oslobodzujúca skúsenosť. Ale ako na to? Viac v článku.

Zdroj: unsplash.com

Na niektorých veciach lípneme z citových dôvodov, ale čím viac oblečenia máme, tým viac ho musíme sťahovať, organizovať alebo skladovať. Zmenšenie vašej kolekcie vám preto poskytuje lepšie upravený a funkčnejší šatník. Ak však máte obavy z rozdelenia, pamätajte, že pokiaľ vás oblečenie nerobí šťastnými, je vo vašom šatníku úplne zbytočne.

Ako si upratať v skrini

Tajomstvo spočíva v tom, že si urobíte poriadok. Ak ste to však už dlho nerobili, môže to trvať viac než jeden víkend. Buďte preto realisti a stanovte si dosiahnuteľné ciele. Možno sa najprv venujte len oblečeniu v skrini a až potom sa pustite do zásuviek a komôd. Nakoniec vám ostane len skrinka plná používaného a kvalitného oblečenia.

1. Roztrieďte

Začnite tým, že svoj šatník usporiadate do dvoch skupín – zimné a letné. Nájdite si veľký priestor bez neporiadku, aby ste mohli všetko rozložiť. Skvelým miestom na začiatok je voľná spálňa.

2. Začnite sezónnym oblečením

Ďalej je potrebné uskladniť oblečenie mimo aktuálnej sezóny.

Než tak ale urobíte, najprv sa uistite, že sú pred uskladnením odstránené všetky škvrny od jedla a pitia. Po druhé zistite, čo všetko je potrebné opraviť a zašiť.

Po vyčistení a oprave skladujte oblečenie v suchu v krabiciach, úložných boxoch alebo vákuových vreciach. Proti hmyzu pomáhajú cédrové guličky, kocky alebo bloky. Cédrové drevo vydrží roky. Každú sezónu ich potom znovu nastriekate cédrovým olejom.

3. Uvažujte a premýšľajte

Vytvorte si kôpky ÁNO, NIE a MOŽNO a začnite racionalizovať.

Je čas vyradiť nenosené, nemilované alebo len nenositeľné (už nesedia, vybledli alebo sú obnosené). Ak však máte o niečom najmenšie pochybnosti, vyskúšajte si to. Experimentujte s novými kombináciami, aby ste zistili, že to môžete nosiť na iný spôsob. Potom sa opýtajte: Sedí to? Lichotí vám to? Je to funkčné? Dá sa to všetko kombinovať? Ak si však nie ste istí, požiadajte o pomoc niekoho, koho názoru dôverujete – kamarátku, sestru, dcéru alebo svojho partnera!

Nevyhovuje niektorý kúsok všetkým štyrom otázkam? Ide na kôpku NIE. Buďte úprimná a na všetko sa pozerajte bez zbytočného sentimentu. Dúfajme, že sa niektoré veci dostanú na kôpku ÁNO a MOŽNO.

Po tom, čo skončíte s triedením, zamyslíte sa. Čo dominuje na kôpke NIE? Veci z výpredajov alebo kúpené impulzívne? Je tam veľa vecí ÁNO z rovnakého obchodu? Tieto informácie by vám mali pomôcť lepšie sa rozhodnúť v budúcnosti.

Zdroj: unsplash.com

4. Recyklujte

Hneď ako sa dostanete ku kôpke NIE, oblečenia sa zbavte. Odneste ho do textilného kontajnera, predajte ho na bazári či darujte. Zarobte si časť peňazí späť a potom investujte do lepších kúskov.

5. A čo ľahká úprava?

Ďalej sa musíte pozrieť na oblečenie na kôpke MOŽNO. Nestačí nejaká drobná úprava?

Je neuveriteľné, čo dokáže jednoduchá zmena ako je výmena gombíkov, zmena dĺžky alebo tvaru. Ak nie ste šikovná s ihlou a nie ste alebo nemáte šijací stroj, nájdite si dobrú šičku a odneste všetko, čo si chcete nechať, ale príliš vám to nesedí.

6. Riskovanie vám neuškodí

Niekedy je potrebné dať si dole klapky z očí, myslieť mimo módnu klasiku a trochu riskovať!

Elegantný top alebo sukňa, ktoré si necháte na zvláštne príležitosti môžu vyzerať rovnako dobre cez deň nebo v kombinácii s džínsami. Rovnako ako nohavice alebo sukne Vášho obľúbeného pracovného odevu počas chvíľky vytvoria perfektný večerný vzhľad, keď si ho vezmete s flitrovaným topom, elegantnou večernou kabelku a vyššími opätkami.

Budete sa čudovať, ako rôzne sa dajú veci nosiť, keď dáte zelenú svojej kreativite! Inšpiráciu môžete načerpať v časopisoch, na webe alebo videách.

7. A teraz už len kombinujete

Poctivo usporiadaný a krásne pretriedený šatník je to, čo každá žena potrebuje – a o čom sníva! Vďaka upravenému šatníku sa teraz môžete sústrediť len na to, ako vytvoriť perfektnú kombináciu, namiesto toho, aby vám polovica vecí nesedela.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov