Ako si vyrobiť niektoré vianočné darčeky a dekorácie

Handmade veci majú v sebe dušu. Pri ich vyrábaní myslíme na ľudí, ktorých chceme obdarovať alebo na atmosféru, ktorú chceme doma vyčarovať. Psychologické výskumy pritom potvrdzujú, že rukodielna tvorba má blahodarný vplyv na psychiku človeka. Relaxujeme pri nej a pomáha nám zvládať stres a zabudnúť na rôzne problémy, ktoré nás inokedy trápia.

Maľuj ako umelec

Predvianočné obdobie môžeme naplniť tvorením. Dlhé zimné večery priamo vyzývajú k tomu, aby sme ich kreatívne využili. Spoločne s deťmi si môžete vyskúšať tvorbu obrazov. Doprajte si na to skutočné plátno a vyskúšajte umelecké olejové farby. Práca s nimi má úplne inú atmosféru, ako kreslenie farbičkami.

Ak sa bojíte realistického maľovania, dajte šancu abstraktným tvarom. Zaujímavá kombinácia farieb môže potešiť členov rodiny alebo oživiť steny vo vašej práci.

Pohľadnice, akvarel a kaligrafia

Kráčať s kreatívnymi trendmi môžete aj pri tvorbe pohľadníc. In je najmä akvarelová technika, ktorú poznáme zo základnej školy ako maľovanie s vodovými farbami. Dnes môžete pri maľovaní používať štetcové perá a pero, ktoré sa dá naplniť vodou. Vďaka tomu eliminujete neporiadok. Možno sa vám práca s nimi natoľko zapáči, že budete chcieť vyskúšať aj ďalší kreatívny trend – kaligrafiu. Môžete tak ozdobiť pohľadnice, fotoalbumy alebo vyrobiť plagát s citátom a darovať ho pod stromček.

Bezodpadová vianočná tvorba

Pre človeka, ktorý dodržuje zero waste zásady, existuje možnosť tvoriť z materiálu, ktorý by iní ľudia považovali za odpad. Príkladom sú rolky z kuchynských utierok. Stačí ich stlačiť napoly, nastrihať na pásiky a tie potom prilepiť k sebe do tvaru kvietka alebo snehovej vločky. Upcyklácia materiálov, teda dávanie nového života potenciálnym odpadkom, bude v budúcnosti čoraz viac žiaduca. Našťastie vymýšľanie nových spôsobov použitia známych materiálov je veľká zábava.

Upcyklované vianočné darčeky pre najmenších

Ak máte tvoriť pre niekoho, kto sa určite nebude pozerať na značku, sú to starí rodičia a maličké deti. V druhej skupine navyše mamičky ocenia, ak darček nebude obsahovať plast a bude vyrobený z chemicky neošetrených materiálov. Vianočné darčeky pre bábätká môžu byť napríklad upletené z farebnej vlny alebo ušité zo zvyškov látok. Medzi trendy patria myšky, zajačiky a látková či plstená zelenina a ovocie. Pohrajú sa s nimi aj staršie deti, napríklad pri hre na obchod alebo na varenie. Bábätkám môžete namaľovať kontrastné kartičky alebo upliesť čiapku, či svetrík.

Jedlé ozdoby na stromček

K vianočnému stromčeku neodmysliteľne patria sklenené vianočné gule a svetielka. Skúste ho tento rok ozdobiť aj sušenými jablkami či domácou čokoládou zabalenou v alobale a ozdobenými medovníčkami. Odmenou vám bude krásna vianočná vôňa a pochúťky, ktoré budú postupne miznúť zo stromčeka. Okrem toho si môžete vyrobiť sušené pomarančové kolieska, ktoré síce nezjete vy, ale môžete ich skompostovať alebo ponúknuť vtáčikov vo vtáčej búdke. Podobne voňavou ozdobou sú pomaranče, do ktorých pozapichujete sušené klinčeky. Efektne vyzerá napríklad tvar špirály. No a girlandu na stromček môžete vyrobiť aj tak, že ihlou napichnete na dlhú niť pukance z kukurice.

Domáce a zdravé vianočné náhrady

Obľúbeným darčekom, najmä ak idete na návštevu k inej rodine, sú sladké dezerty a voňavé sviečky. Prvá možnosť obsahuje zbytočne veľa cukru a konzervantov. Kupované sladké dobroty môžete nahradiť zaváraninovými fľašami, do ktorých pripravíte ingrediencie na pečenie. Populárne sú napríklad zdravé sušienky s kúskami čokolády alebo brownies a muffiny. Obdarovaný k nim pridá iba vajíčko alebo mlieko a maslo, zamieša a upečie si domácu maškrtu.

Parafínové sviečky zase pri horení šíria škodlivé látky, ktoré potom vdychujeme. Vymeňte ich za zdravšiu verziu – napríklad sviečky zo sójového vosku. Vyrobiť ich môžete aj doma, stačí vosk nastrúhať, roztopiť, pridať voňavú esenciu a napokon naliať do nádobky s knôtom. Ešte jednoduchšia je výroba sviečok z včelieho vosku. Od miestneho včelára si poproste niekoľko medzistienok. Zatočte do nich knôt ako do rolády a sviečka je hotová!

Zdroj obrázka: Pexels.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov