Ako si vybrať kávovar?

Šálka voňavej kávy je ideálnym štartom do nového dňa. Za lahodnou kávou však nemusíte chodiť len do kaviarne. Pripraviť si ju dokážete jednoducho aj doma. Stačí dbať na jej pôvod, kvalitu a správny výber kávovaru.

Zdroj: bigstockphoto.com

Káva je nielen chutný a povzbudzujúci nápoj, ale aj dôležitá súčasť kultúry. Na každom kontinente je podávaná trochu inak. Niekde vedie silná čierna, inde zase cappuccino či variant s poriadnou dávkou cukru a mlieka.

Aby ste sa nepripravili o skutočný chuťový zážitok, najlepšie je pri jej príprave použiť niektorý z dostupných kávovarov. Hoci niekedy padne vhod aj klasický zalievaný „turek“, káva pripravená v dobrom kávovare je predsa len o čosi chutnejšia.

Ako na výber kávovaru  

Predtým, než si nejaký kávovar kúpite, položte si týchto 5 otázok:

1. Akú kávu pijete najčastejšie?
2. Vypijete denne viac než jednu šálku?
3. Koľko času chcete príprave kávy venovať?
4. Aký je váš rozpočet?
5. Koľko miesta môžete kávovaru v kuchyni obetovať?

Keď zistíte, ako to u vás s kávou je, môžete sa pustiť do hľadania vhodného kávovaru. Možností je v dnešnej dobe hromada, takže si stačí vybrať podľa vašich preferencií. Väčšina kávovarov na bežné použitie je jednoducho ovládateľná, skladná a aj cenovo dostupná.

Najpopulárnejšie typy kávovarov 

1. Kávovar na prekvapkávanú kávu

Kávovar na prekvapkávanú kávu poznáte najmä z amerických filmov. Tzv. prekvapkávač je za oceánom veľmi populárny. Jeho najväčšími plusmi sú nízka obstarávacia cena, jednoduché ovládanie a fakt, že naraz dokážete pripraviť viac šálok kávy.

Zdroj: bigstockphoto.com

Prekvapkávač funguje na princípe filtrácie, takže výslednú chuť kávy ovplyvňuje aj vložený filter. Ten môže byť jednorazový papierový alebo zabudovaný plastový. Moderné odkvapkávače majú vstavaný už aj časovač, automaticky sa vypnú alebo odvápnia.

2. Pákový kávovar

Pri práci s pákovým kávovarom už potrebujete aspoň základné baristické schopnosti. To však nebude prekážať tým ľuďom, ktorí sa v príprave kávy vyžívajú a neprekáža im pri nej stráviť viac času.

Za jednou šálkou lahodného espressa z tohto typu kávovaru je celá alchýmia. Kávu treba najprv namlieť, odvážiť potrebné množstvo, natlačiť do páky a správne upevniť na vodnú trysku. Problém nastáva v prípade, keď neodhadnete hrúbku mletia alebo čas extrakcie. Výsledok tak môže byť chuťovo iný, než ste očakávali.

Hoci je s pákovým kávovarom viac práce a po každom použití ho musíte vyčistiť, odmenou vám bude voňavý povzbudzujúci nápoj s originálnou chuťou.

3. Automatický kávovar

Automatický kávovar je ideálnou voľbou, ak si chcete lahodnú kávu pripraviť stlačením jediného tlačidla. Tieto moderné prístroje spravia všetko potrebné za vás. Vy musíte len doplniť kávové zrná do zabudovaného mlynčeka a mlieko do zásobníka. Potom už len stačí stlačiť gombík a počkať na svoje espresso či cappuccino.

Zdroj: bigstockphoto.com

Automatické kávovary za vás vybavia aj čistenie a odvápňovanie. Ich jedinými mínusmi sú vyššia cena a zaberanie väčšieho miesta v kuchyni.

4. Kapsulový kávovar

Kávovary na kapsuly bývajú veľakrát zatracované. Je to najmä preto, že použité kapsuly vytvárajú zbytočný odpad a sú neprimerane drahé. Kapsulový kávovar však môže byť skvelou lacnejšou alternatívou toho automatického.

Kávu v ňom pripravíte rovnako pohodlne, a ak túžite aj po mliečnej pene, môžete si dokúpiť samostatný napeňovač. Kapsulové kávovary nezaberajú veľa miesta a na ich vyčistenie postačí jediná tableta.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov