Ako si vybrať ekologickejšie varianty kozmetiky?

Kozmetiku vo všeobecnosti rozdeľujeme na tú s obsahom syntetických zložiek a tú s obsahom prírodných extraktov. Syntetická kozmetika sa často nazýva aj kozmetika efektov, pretože už po prvom použití väčšinou zbadáte nejaký efekt. Avšak tento efekt nie je dlhodobý a niekedy pôsobí len navonok a v skutočnosti pre vaše vlasy a pleť nepredstavuje žiadnu zmenu. Ako si vybrať ekologickejšie varianty kozmetiky s obsahom prírodných zložiek?

Zamerajte sa na zloženie

Zloženie kozmetiky vám povie najviac o tom, aký produkt v ruke držíte. Ak chcete voliť prírodnejšie alternatívy, mali by ste siahať po prírodných zložkách a vyhýbať sa chemikáliám. Medzi najbežnejšie prírodné zložky patria rôzne extrakty, ktoré majú vysokú účinnosť a väčšinou aj príjemnú arómu. Takéto zložky pôsobia ako prírodné parfémy a neobsahujú ftaláty a iné škodlivé chemické zlúčeniny.

Ktoré zložky by ste mali pri výbere jednoznačne vynechať? Veľmi nepríjemnou súčasťou kozmetiky sú silikóny, ktoré na vlasoch vytvárajú film. Tento film spôsobuje, že vlasy vyzerajú lesklé a zdravé, no v skutočnosti len obaľuje vlasy a tak zabraňuje prenikaniu iných látok. Rovnako sú pre ženy veľmi nezdravé parabény, ktoré sú bohužiaľ častou súčasťou vlasovej kozmetiky.

Okrem iného by ste si mali dať pozor aj na tieto látky: formaldehyd, kamennouhoľný decht, DEA/TEA/MEA, parfumy, olovo, ortuť, PPD, PEG, SLS, mastenec, toluén, či triklosan. Dlhodobé užívanie týchto látok môže byť spojené so závažnými ľudskými ochoreniami. Do kozmetiky sa pridávajú pre splnenie požadovaného efektu a často sú aj cenovo dostupné – aj preto môže byť takáto kozmetika pomerne lacná.

Uprednostnite kvalitu pred kvantitou

Čo sa týka marketingu, za prírodné produkty sa môžu označovať aj tie, ktoré nemajú žiadne prírodné zložky. Zelené obaly, nápisy ako bio alebo eko nikto nekontroluje a preto je najlepšie ak sa naučíte, akým zložkám sa vyhýbať. Produkty z ekologického poľnohospodárstva z prírodných zložiek a extraktov sú väčšinou omnoho drahšie, no máte v nich záruku kvality.

Ak vám záleží na ekologickom nakupovaní, mali by ste si teda radšej zaobstarať menej kvalitnejších kúskov, ktoré ale budete pravidelne užívať bez strachu o svoje zdravie. Výber takýchto produktov je nesmierne široký a často ich nájdete aj priamo v špecializovaných predajniach. Tiež by ste si mali uvedomiť, že naše telo nepotrebuje milióny produktov, ale vystačíte si aj s klasickým mydlom a šampónom.

Čo sa týka dekoratívnej kozmetiky, platí to isté pravidlo. V tomto smere však predstavuje výhodu, že produkty po väčšine do pleti nevsakujú, ale zostávajú na povrchu. Aj napriek tomu by ste si, ale mali vyberať neškodné alternatívy, ktoré vám nebudú spôsobovať alergie a ani žiadne akné – vyberajte najmä produkty bez alkoholu a parfémov. Po ich použití si vždy pleť kvalitne vyčistite.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov