Ako si poradiť s vysokými nákladmi na bývanie

Bývanie v rodinnom dome je v dnešnej dobe na nezaplatenie, avšak, nie všetci si môžu tento luxus dovoliť. Nakoniec, ani kúpa bytu nie je žiadna lacná záležitosť. O to horšie, ak nám mesačné náklady na bývanie zvýšia ešte základné potreby, ktoré je nutné uspokojiť.  

Ako si teda pri zaistení komfortu v byte ušetriť aj na menšie či väčšie radosti? Ako zaistiť, aby vaša obľúbená pánska peňaženka „nezívala prázdnotou“?! 

Veďte si denník výdavkov 

Zdravé úspory začínajú vedením špeciálneho denníka. Môže to byť notebook alebo aplikácia v mobile. Hlavnou vecou je nezabudnúť zaznamenať všetky svoje príjmy a výdavky, a až potom budete môcť vyhodnotiť svoj rozpočet a pochopiť, kam vaše peniaze smerujú. Zistíte, aké nákupy boli zbytočné, koľko miniete za jedlo a energie, a koľko si môžete našetriť na dovolenku. 

Využívajte lacnejšie služby 

Služby upratovania, dopravcov, kuriérov a remeselníkov sú vždy žiadané, ale často drahé. Ak ste zvyknutí takéto služby využívať, nemali by ste ich úplne odmietnuť ani v čase krízy. Stačí nájsť ponuku za dobrú cenu. Pomôžu vám s tým rôzne online služby, vaša správa budov alebo recenzie či reklama, ktorú si treba občas aj všímať.  

Ponuka je obrovská a cena služieb je často oveľa nižšia ako v bežných spoločnostiach, pričom kvalita stále zostáva na vysokej úrovni. Ak vám ale správca nedokáže v tomto smere pomôcť a nevie zabezpečiť adekvátny servis, je vhodné nad rýchlou zmenou správcu popremýšľať. Za bezpečnosť a čistotu spoločných nebytových priestorov je predsa zodpovedný najmä „on“. 

Vyberte si alternatívne výrobky 

Jedlo je dôležitou položkou našich výdavkov. Šetriť na strave sa ale neoplatí – zdravie vás a vašich blízkych predsa závisí od kvality výrobkov. Množstvo drahých pochúťok je ale možné nahradiť inými rozpočtovými alternatívami. Vyhľadajte ich, prečítajte si prísady na obaloch a skúste zvoliť sezónnu zeleninu a ovocie.  

Tento prístup k nákupu potravín vám nielen ušetrí peniaze, ale tiež pomôže diverzifikovať ponuku jedál o nové možnosti. A určite tým podporíte aj svoje zdravie.  

Zabudnite na zlé návyky 

Ak fajčíte, prestaňte. Cena balenia cigariet neustále rastie a ujma na zdraví je nepopierateľná. Ak prestanete fajčiť, ušetríte si niekoľko Eur mesačne a môžete ich minúť na niečo iné. Skúste tiež obmedziť konzumáciu alkoholu – ani tu nie sú náklady minimálne. Zdravý životný štýl je predsa v móde! 

Zdroj obrázka:lovelyday12/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov