Ako sa vyhnúť suchej pokožke: 7 hydratujúcich potravín, ktoré by ste mali túto sezónu vyskúšať

To, že necháte svoje telo dehydrované, je najrýchlejšou cestou k suchej pleti. Je to spôsobené tým, že pokožka obsahuje približne 30 percent vody, ktorá prispieva k jej plnosti, elasticite a pevnosti. Dobre hydratovaná pokožka napomáha k jej zdravému vzhľadu.

Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako sa ubezpečiť, že je vaša pleť dobre hydratovaná. Medzi niektoré z nich patrí napríklad používanie správnych produktov starostlivosti o pleť pre váš typ pleti a konzumácia potravín, ktoré podporujú zdravie pokožky.

Ak je vaša pleť suchá, šupinatá alebo podráždená, možno je čas prehodnotiť vaše návyky v rámci hydratácie a stravy.

7 potravín s vysokým obsahom vody, ktoré by ste mali túto sezónu vyskúšať

Ubezpečte sa, že každý deň vypijete aspoň 8 pohárov tekutín, čo zahŕňa nápoje ako čaj, mlieko a káva. Pleť sa vám tiež poďakuje, ak bude vaša strava bohatá na antioxidanty, napríklad vitamín A, C a E.

Premýšľate, kde začať? Tu je zoznam potravín obsahujúcich vysoké percento vody, ktoré môžete túto sezónu vyskúšať:

1. Melón vodný

Melón vodný je ovocie s vysokým obsahom vody (viac ako 90 percent) a obsahuje minerály a fytochemikálie, ako je lykopén, vitamín C a betakarotén, ktoré môžu podporiť zdravie pokožky. Navyše v porovnaní s paradajkami, jahodami alebo guávou, ponúka melón aj veľké množstvo antioxidantov. Melón si môžete vychutnávať počas celého roka ako snack alebo ho rozmixovať s inými ingredienciami a vytvoriť chutné a osviežujúce smoothie.

2. Pomaranč

Ovocie má rôzne chute, sladké alebo kyslé, a má tiež rôznu štruktúru. Je dobré mať pomaranče stále doma v miske na ovocie, alebo si ich pripísať na nákupný zoznam. Podobne ako melóny obsahujú veľa vody (80 – 89 percent) a vitamínu C. Môžete si ich so sebou vziať kamkoľvek a olúpať ich aj bez noža.

3.  Zelenina

Rodičia nám často hovoria, že by sme mali jesť zeleninu. Vedeli ste však, že konzumácia zeleniny prispieva k zdraviu pokožky? Niektoré druhy zeleniny majú vysoký obsah vody, napríklad špenát (90 – 99 percent) alebo mrkva a brokolica (80 – 89 percent). Snažte sa ich pridať do každodenných jedál.

4. Jogurty

Napadlo vám niekedy, že okrem podpory zdravého trávenia môže jogurt navýšiť aj váš príjem tekutín? Jedna porcia jogurtu obsahuje približne 80 – 89 percent vody.

5. Nakladaná zelenina

Nakladanú zeleninu často vnímame ako prílohu k jedlu, ktorá ho má spestriť alebo zvýrazniť jeho chuť. Ale vedeli ste, že tiež prispieva k celkovému obsahu vody vo vašom jedle? Nakladaná zelenina obsahuje viac než 90 percent vody. Toto množstvo vzniká vďaka procesu fermentácie, ktorý často zahŕňa pridávanie ďalších foriem tekutiny a dochucovadiel na zachovanie alebo zvýšenie obsahu vody.

6. Ovocné a zeleninové šaláty

Urobte si z podávania šalátov ako predjedla pred hlavným chodom nový zvyk. Vyskúšajte ovocný či zeleninový šalát, alebo kombináciu oboch. Keďže šaláty obsahujú ovocie a zeleninu, okrem zlepšenia chuti do jedla, navýšia aj váš príjem tekutín. Hlávkový šalát, často používaný v šalátoch, obsahuje viac ako 90 percent vody.

7. Polievky

Polievka je ďalším druhom predjedla, ktorý môžete pridať k svojim jedlám. Tanier teplej polievky pred večerou pomôže uľaviť tráviacemu traktu a pripraví ho na hlavný chod.

7. Smoothie alebo proteínový shake

Shaky sú skvelým a pohodlným spôsobom ako zvýšiť príjem tekutín. Môžete ich upravovať podľa toho, čo máte radi, takže ak na tomto zozname nie je vaše obľúbené ovocie, môžete rozmixovať ingrediencie podľa seba a pridať dokonca aj práškový proteín. Mnohé druhy ovocia obsahujú vysoký podiel vody a tiež vlákninu.

Ak ste tak ešte neurobili, vyskúšajte exotické, tropické ovocie aspoň raz. Durian je miestnym obľúbencom v juhovýchodnej Ázii a ponúka vitamíny C a B a veľké množstvo draslíka.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov