10 praktických tipov, ako sa učiť cudzie jazyky EFEKTÍVNEJŠIE

Znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka je v dnešnej dobe takmer nevyhnutnou záležitosťou. Na svete existujú milióny ton papiera, ktoré sú popísané gramatickými cvičeniami, poučkami, doplňovačkami a rôznymi tabuľkami. Doba však ide dopredu a to prináša nové, sofistikovanejšie, efektívnejšie a hlavne zábavnejšie spôsoby ako študovať cudziu reč, čo najkratší čas s čo najväčšou radosťou a najpôsobivejším výsledkom. Nech už sa rozhodnete študovať cudzí jazyk z akéhokoľvek dôvodu, nasledujúce tipy vám budú určite nápomocné.

1. Definujte svoj cieľ

Možno to znie trochu ako samozrejmosť, ale pokiaľ ešte stále nemáte ujasnené dôvody prečo sa vlastne daný jazyk chcete naučiť, tak ste náchylní k strate motivácie, a to je práve to, čo „zabíja“ váš progres a podporuje stagnáciu. Popremýšľajte  teda nad vašimi cieľmi a postupujte v súlade s nimi.

2. Začnite zľahka

Byť premotivovaný a pevne odhodlaný prelúskať celú nemeckú gramatiku za 2 týždne nie je ani zďaleka tá správna cesta k trvalému zlepšeniu. Stav prehnanej odhodlanosti vám vydrží sotva týždeň. Vždy treba mať na pamäti  to, že učenie sa cudzej reči je beh na dlhé trate a nie nadarmo sa hovorí, že POMALY ĎALEJ ZÁJDEŠ. Začnite preto jednoducho – stanovte si menšie ciele. Napríklad, stanovte si, že sa KAŽDÝ DEŇ budete cudziemu jazyku venovať iba 10-15 minút, ale naozaj dbajte na to aby ste si tento čas vždy našli.

Pamätajte: Radšej MENEJ a PRAVIDELNE, ako VEĽA, ale iba OBČAS.

3. Nájdite si spoločníka

Ak nájdete, človeka s rovnakým zameraním na učenie sa cudzej reči, máte šťastie. Totižto, budete sa môcť  navzájom motivovať, budete chcieť byť lepší ako ten druhý. Vzájomná rivalita vám dodá riadnu dávku motivácie.

4. Nebojte sa chýb

Veľa začiatočníkov, ale i mierne pokročilých učencov má strach z robenia chýb. Boja sa predstavy o tom, čo si o nich pomyslia ľudia okolo. Majú obavy o to, že budú vyzerať hlúpo. Tu si však treba uvedomiť, že bez robenia chýb sa jednoducho nikam nepohnete. Ako sme sa učili náš rodný jazyk? Absorbovali sme to, čo sme počuli okolo nás, stretávali sa s novými pojmami a potom sme sa ich snažili opakovať. Bez chýb to dozaista nešlo. Nevnímajte preto chyby ako niečo zlé, ale skôr ako nevyhnutné činitele prispievajúce k želanému pokroku.

Pamätajte: Chyby sú známkou vašej snahy.

5. Čítajte cudzojazyčné knihy, časopisy, portály

Pri učení akéhokoľvek jazyka je skvelé čítať. Nemusíte sa hneď trápiť s hrubou bichľou od nejakého anglického filozofa. Na začiatok pokojne postačí, ak budete čítať krátke články na internete o tom, čo vás zaujíma, prípadne tenučké rozprávkové knižky, ideálne aj s prekladom do rodného jazyka.

6. Veľa počúvajte

Každý jazyk znie na prvé počutie divno, ale čím častejšie budete cudziu reč dostávať do uší, tým bude pre vás jednoduchšie porozumieť hovorenému slovu a pozitívne to ovplyvní aj vašu výslovnosť. Na internete nájdete nespočetné množstvo zvukových nahrávok v požadovanom jazyku. Jednoduché, prerozprávané rozprávky, zahraničné rádiá či pesničky v cudzom jazyku, toto všetko môžete využiť ako skvelé prostriedky pri učení.

7. Pozerajte zahraničné TV kanály

Sledujte filmy, seriály, rozprávky v cudzom jazyku. Najprv si pomôžte titulkami a svoj obľúbený film si pozrite hoc aj niekoľkokrát. Potom titulky vypnite. Ak ste doteraz aktívne nekomunikovali, pravdepodobne sa vám bude zdať, že ničomu nerozumiete. Nevadí, obraz a dôvtip vám pomôžu aspoň k čiastočnému porozumeniu.

8. Bavte sa s cudzincami

Rozhovor s cudzincom je azda ten najefektívnejší spôsob ako sa zlepšiť v danej reči. K tomu, aby ste komunikovali s cudzincami nepotrebujete ihneď vycestovať do zahraničia. V dnešnej dobe sa môžete prostredníctvom internetu  spojiť s celým svetom a bola by škoda, keby ste takúto možnosť nevyužili aj pri učení sa  nového jazyka. Na internete existuje obrovské množstvo sociálnych sietí, ktoré sú zamerané práve na výmenu jazykových znalostí ako napríklad Speaky.com, WeSpeake.com

9. Založte si vlastný slovník

Neustále noste so sebou v taške malý zápisník, do ktorého si píšte nové slovíčka, ktoré sa priebežne učte. Vedeli ste, že  už pri 2000 cudzích slovách človek ovláda daný jazyk na solídnej komunikačnej úrovni? Ak sa však každý deň naučíte 10 nových slov / slovných spojení, znamená to, že za 1 rok budete vedieť až 3650 nových slovných výrazov.

10. Využite váš smartfón

Svet mobilných aplikácií už dávno neponúka len možnosť hier a podobne. Preskúmajte váš google play/app store a zistite, že jazyk môžete študovať priamo vo vašom smartfóne. Svetovo najpopulárnejšou aplikáciou na precvičovanie akéhokoľvek jazyka je DUOLINGO.
Aplikáciu využíva už 10 miliónov ľudí po celom svete. Veľkou výhodou tejto aplikácie je jej absolútna bezplatnosť. Pracujte svojím tempom, získajte okamžitú spätnú väzbu, ušetrite poplatky za kurzy a učebnice plné neprehľadnej gramatiky.

Zámerom tejto aplikácie je používateľa naučiť slovnú zásobu, resp. všetky slovné druhy s praktickým použitím vo vetách a slovných spojeniach. Ako DUOLINGO na svojich sociálnych sieťach uvádza, 34 hodín aktívneho učenia prostredníctvom tejto aplikácie = jeden semester štúdia na VŠ.

NEZABUDNITE: Všetko, s čím prídete počas vášho štúdia do kontaktu vám bude doslova nanič, pokiaľ danú vedomosť nebudete aktívne používať a dôsledne opakovať. V takom prípade sa vám naučená vedomosť zakrátko vytratí z hlavy.

Ilustračný obrázok © Pexels.com

ZDIEĽAJ NA: