Ako sa starať o záhradný nábytok v chladnom počasí

Keby mal váš záhradný nábytok nohy, nechcelo by sa mu od vás ujsť? Tu sú tipy, ako sa oň v zime starať, aby ste si na terase v letnom období oddýchli s čistým svedomím a vedomím, že ste pre jeho krásny vzhľad a životnosť spravili maximum.

Iba čistý záhradný nábytok je odolný

Hoci po skončení sezóny by vás to mohlo lákať len šupnúť nábytok do kôlne, garáže alebo pivnice a hrdinsky si oprášiť ruky, táto nedôslednosť by sa vám mohla vypomstiť. Špina totiž dostane ešte väčšiu šancu zahryznúť sa do materiálu nábytku a na jar bude ťažšie zbaviť sa jej. Každý materiál záhradného nábytku si vyžaduje iný prístup k čisteniu.

  • Plastový nábytok je náchylný na poškriabanie, preto pri jeho čistení nepoužívajte pomôcky, ktoré by jeho povrch poškodili. Mäkké handričky a kefy, teplá voda so saponátom alebo mydlom svoju prácu vykonajú svedomito.
  • Pri čistení dreveného nábytku platia podobné zásady, aby ste povrch dreva zbytočne nenarušili. Nezabúdajte na to, že kým záhradný nábytok zazimujete, musí dôkladne preschnúť.
  • Hliníkový nábytok je oveľa náchylnejší na poškriabanie ako kovový, preto pri čistení používajte jemné hubky alebo handričky.
  • Pri čistení ratanového nábytku zo syntetických materiálov myslite aj na nedostupné miesta vo výplete, preto je vhodné použiť mäkšie kefy alebo nábytok vystriekať prúdom vody. Opäť dajte záhradnému sedeniu čas vyschnúť.
Zdroj: Ratanea.sk

Kontrola stavu nábytku

Skôr než sa s nábytkom na zimu rozlúčite, je nevyhnutné skontrolovať možné poškodenia.

Drevený nábytok je vhodné raz ročne jemne prebrúsiť a ošetriť ochranným náterom proti škodcom a vlhkosti. Nezabúdajte ani na tie časti nábytku, ktoré sú v bezprostrednom kontakte so zemou!

Hliníkový, kovový i plastový nábytok môžete po vyčistení ošetriť vrstvou ochranného laku, ktorý bežne používate na vaše auto.

Prikryte si ho na zimný spánok

Ako inak ešte chrániť záhradný nábytok? Sedenie na terasu sa dá zazimovať rôzne, podstatné je nenechávať ho pod holým nebom. Zaslúži si aspoň strechu nad hlavou a pevný a suchý podklad.

Nôžky nábytku nemajú byť zapichnuté v tráve ani v blate. Výhodu má závesné hojdacie kreslo, ktoré si elegantne hompáľa po celý rok. Stále však môže prísť silný vietor, ktorý ho prevrhne, preto sa odporúča ľahšie a háklivejšie druhy nábytku ukryť aspoň do závetria.

Zdroj: Ratanea.sk

Naučte sa nábytok stohovať, ušetríte pri skladovaní veľa miesta. Ochranné plachty na záhradný nábytok sú odolné voči slnečnému žiareniu a vlhkosti a nábytok počas zimy ochránia pred nečistotami a poškodením.

Ak sa pod plachty dostane vlhkosť, stále má šancu sa počas slnečných dní vypariť. Zadovážte si ich aj vy a uľahčite si starostlivosť o nábytok v zime.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov