Ako sa pripraviť na vysokohorskú turistiku

Radi chodíte v lete na dovolenku do hôr? Pokiaľ patríte medzi milovníkov letnej turistiky, na horách si doprajte nielen dostatok športového vyžitia, ale aj pasívneho oddychu v krásne zazelenanej prírode.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

V letnom období ponúka príroda veľký priestor na aktívny oddych a na plnohodnotné trávenie voľného času. Turistika v horskom prostredí úžasne prospieva zdraviu. Chôdza je prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami – pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje srdce a cievy, svaly a kĺby, dýchací a tráviaci systém. Vysokohorská turistika významne ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie smerom k lepšiemu. Hlavne ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie a zdržujú sa v uzavretých priestoroch, pohyb v tomto prostredí skvelo zvýši kondíciu, vyvetrá hlavu a zlepší náladu.

Vysokohorské prostredie a počasie

Každý šport na čerstvom vzduchu utužuje zdravie – podporuje fyzickú silu aj psychickú odolnosť. Vo vysokohorskom prostredí však netreba podceniť kvalitné športové oblečenie, aby dovolenkové zážitky boli čo najkrajšie. Vo vysokohorskom prostredí aj v lete turista potrebuje termoprádlo a nákrčníky. Na horách je počasie nevyspytateľné, preto je dôležité premenlivému počasiu prispôsobiť oblečenie, ktoré má byť jednoducho vrstviteľné a ľahko skladovateľné. Športové bundy a nohavice do vysokohorského prostredia voľte aj v letnom období z nepremokavých materiálov a mikiny z funkčných materiálov. Medzi overené funkčné materiály patrí polyamid, polyester a elastan, ktoré sú priedušné a dobre sajú pot. A akú zvoliť pri vysokohorskej turistike obuv?

Športová turistická obuv

Športová turistická obuv na vysokohorskú turistiku má mať anatomicky tvarovanú stielku, tiež hrubú a pružnú podrážku. Má byť vzdušná a nepremokavá, nohám má poskytnúť maximálne pohodlie. Nevhodná obuv môže spôsobiť rôzne deformity nôh, poškodenie kostry chodidla a chybné držanie tela. Pri kúpe dbajte preto najmä na správny tvar a veľkosť – na presnú dĺžku aj šírku obuvi. Skutočné pohodlie nohám zabezpečia najmä modely z kože. Prírodná koža je priedušná, nepremokavá a navyše, veľmi jednoducho sa čistí a ošetruje. A pokiaľ chcete pri chôdzi dosiahnuť ešte väčší komfort, ten vám sprostredkujú kvalitné ponožky. Ak si na vysokohorskú turistiku zvolíte termoponožky, pri výbere dbajte najmä o to, aby boli z pružného materiálu, ktorý verne kopíruje siluetu nôh. Pocit ľahkosti pri chôdzi navodia aj vhodné vložky. Gélové či penové vložky chránia nielen nohy a šľapy turistu, ale aj jeho chrbticu. A športové vložky majú navyše aj priaznivý vplyv na klenbu nôh.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov