Ako pripraviť záhradu na jeseň, aby sa vám budúci rok odmenila?

Príchod jesene obvykle predznamenáva nielen chladnejšie a daždivejšie počasie, ale aj nástup babieho leta. Pre vášnivých záhradkárov a pestovateľov to znamená, že ich aktivity v záhradkách naberú iné kontúry. Viete, ako pripraviť záhradu na jeseň? Poradíme vám niekoľko užitočných tipov na to, aby sa vám vaša záhrada budúci rok odmenila ako bohatou úrodou, tak krásou v pravom slova zmysle.

Ako pripraviť záhradu na jeseň

Vedzte, že v jesennom období vám záhradnej práce vôbec neubudne. Síce sa pravdepodobne vyhnete každodennému polievaniu, no čaká na vás hŕba iných povinností. Začať môžete napríklad v okrasne záhrade.

Relaxujte v okrasnej záhrade

Pre tých, ktorí smerujú svoju snahu a lásku do okrasných záhrad, je práca v nich skutočným relaxom. A práve v chladnejšom jesennom počasí sa môžete do sýtosti vyšantiť napríklad s trávnikom či cibuľovinami.

S príchodom jesene môžete nielen zakladať nový trávnik, ale takisto viete dodať nový život aj tomu už existujúcemu. Po horúcom letnom počasí vám odporúčame skontrolovať suchšie a „vypadnutejšie“ miesta, ktoré môžete podsiať trávovým semenom. Užitočným je aj vertikutovanie, ktoré trávniku dodá dostatok kyslíka a prevzdušní ho, pričom ho aj zbaví starých porastov, machov a buriny.

Čo sa týka spomínaných cibuľovín, vysádzať môžete napríklad narcisy, tulipány či snežienky, ktoré vám v budúcom roku ako prvé oznámia príchod jari. Samozrejme, z okrasných kvetov môžete siahnuť aj po vhodných trvalkách, prípadne vysadiť rôzne vždyzelené kry.

Nezabúdajte na povinnosti v zeleninovej záhrade

Popri relaxe nezabúdajte ani na vaše povinnosti v zeleninovej záhrade. Po zbere všetkej úrody by ste totižto mali pripraviť pôdu na nadchádzajúcu zimu. Ako na to?

V prvom rade zbavte pôdu všetkej buriny. V jesennom období sa ďalej zvykne pôda orať, resp. rýľovať. Tu sa však názory a postupy mnohých záhradkárov rozchádzajú. Zatiaľ čo jedna skupinka je „za“, tá druhá je toho názoru, že pôda by sa mala len jemne prekypriť (nie prehadzovať), aby zostali všetky výživné látky a dôležité mikroorganizmy stále navrchu. Do ktorej skupiny patríte vy?

Bez ohľadu na to nezabudnite vašim záhonom pridať vhodné hnojivo. A nakoniec ich prikryte mulčom, kôrou, slamou či špeciálnou plachtou, aby ich pôda nepodľahla erózii. Takto „ošetrené“ záhony bezpečne prečkajú zimu, aby vás v budúcom roku obdarovali bohatou úrodou.

Jesenné sadenie a ďalšie možnosti

Popri spomínaných aktivitách môžete čas využiť aj na ďalšie možnosti, ktoré sa vám vo vašej záhradke chystajú. Azda najhlavnejšou je veľké jesenné upratovanie. V súvislosti s ním si rovno viete urobiť priestor na ohnisko, ktoré môže byť v budúcom roku novým srdcom vašej záhrady – tak ako je kuchyňa srdcom domácnosti.

Zdroj obrázka: biano.sk

No a nemožno opomenúť ani možnosti jesennej výsadby. Aj počas septembra, prípadne októbra, môžete v teplejších oblastiach vysádzať určité druhy zeleniny. Skvelým príkladom sú vhodné odrody reďkovky, šalátu, špenátu či cesnaku. Čo sa však cesnaku týka, nevysádzajte ho na miesta, na ktorých ste v aktuálnej sezóne dopestovali zemiaky, pór, cibuľu či iný cesnak.

Tip na záver: Vedeli ste, že počas septembra môžete ešte stále štepiť ovocné stromčeky? Do úvahy prichádza očkovanie – konkrétne T-rezom alebo Forkertovo očkovanie. Zatiaľ čo pri prvom spomínanom sa k podpníku  prikladá a páskuje očko bez zdrevnatenej časti, v druhom prípade sa reže až do dreva. Závisí to od toho, aká je miazga. Oba postupy podrobne popisuje vo svojom videu na Youtube pán Urbánek. Rovnako ako narcisy, tulipány či snežienky, aj „prijaté“ očká vám oznámia príchod jari svojím rašením.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov