Ako pripraviť auto na jeseň?

Určite ste počuli o príprave auta na zimu alebo leto. Určitá starostlivosť je však potrebná pre autá aj mimo týchto hlavných sezón. Podmienky sa počas prechodného obdobia menia, na čo si musíte zvyknúť nielen vy, ale aj vaše auto. Vieme, čo všetko by to mohlo ovplyvniť.

Ak ste prednedávnom, vďaka výhodnému cenníku autoškoly, získali vodičské oprávnenie. Starostlivosť o vozidlo bude predmetom vášho najbližšieho záujmu.

Sklo a stierače

V období silných dažďov čelia vodiči neustálemu zahmlievaniu okien. Interiér môžete samozrejme intenzívne zahrievať, ale to príliš ovplyvní pohodlie pohybu a pobytu vo vozidle. Kúpte si špeciálny čistič skla proti zahmlievaniu. Jeden taký postup bude stačiť na celý mesiac. Vonkajšie sklo môže byť ošetrené proti dažďom, ktoré pomáha pri odstraňovaní škvŕn z dažďových kvapiek.

Hlavným pomocníkom v daždivom počasí sú stierače. Po jednom alebo dvoch zdvihoch by funkčné stierače nemali zanechávať stopy špiny a škvŕn. Ak sa sklo nedá dobre vyčistiť, vymeňte gumové pásy stieračov.

Tesnenie

Zlyhanie gumových tesnení môže signalizovať väčšie množstvo prachu v interiéri auta, v zime zasa roztopený sneh a voda.

Je potrebné skontrolovať ich integritu a tesnosť. Ak je to potrebné, vymeňte ich alebo opäť prilepte. Tieto akcie sa najlepšie vykonávajú v suchom a teplom počasí, inak budete musieť vyhľadať špecializovanú službu alebo počkať na jar a kompletne vyčistiť auto.

Klimatizácia a vykurovanie

Skutočnosť, že s nástupom chladného počasia už klimatizácia nemusí vzduch chladiť, neznamená, že prestane fungovať. Vnútorný ohrievač začína pracovať intenzívne a vyžaduje si náležitú starostlivosť. Klimatizácia tak potom zabraňuje zahmlievaniu okien. Nechajte si ju spolu s novými koberčekmi do auta prekontrolovať, vyčistiť alebo vymeniť.

Karoséria vozidla

Letné výlety sa na aute prejavia už na jeseň. Škrabance na laku počas intenzívneho kontaktu s vodou sa tiež rýchlo začnú zakrývať ložiskami korózie. Aby ste tomu zabránili, skontrolujte karosériu v teplom počasí, a ak je to potrebné, aspoň čo to zafarbite a natrite ochranným lakom. To isté platí pre spodok podvozku. Sucho vyčistené telo auta sa nestane nosičom vody v tajných rohoch.

Osobitná pozornosť sa musí venovať oblúkom kolies, kapote, rámom okien a ich kovovým rohom. Umyte a osušte auto a starostlivo skontrolujte pri dennom svetle. Noste so sebou sprej, aby ste rýchlo bojovali proti vplyvom prostredia na poškodenú farbu. Do veľkých vaničiek do kufra sa toho zmestí predsa dosť.

Zdroj obrázku: shutterstock

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov