Týchto 7 jednoduchých krokov vás hravo naučí, ako prať páperovú bundu a nezničiť ju!

Páperové bundy sú v zime verným spoločníkom, nielen u lyžiarov. Nosievame ich celé dni ako náhradnú perinku, ktorá nás zahreje na cestách. Nečudo, že na konci sezóny na vetrovkách nachádzame fľaky, prepotené miesta alebo nepríjemný cigaretový pach. S príchodom prvých jarných lúčov je čas ju na niekoľko mesiacov odložiť. Ale čo s ňou, keď ju chceme vyprať, ale nezničiť? Skúste to podľa tohto návodu.

Návod, ako na to:

  1. Najskôr bundu zapisujeme a pozapíname na nej všetky gombíky. Nezabudnite ani na vrecká. Ak má bunda teplú vložku, ktorá sa dá odzipsovať, odstránime ju. Rovnako odoberieme kožušinky a iné dekoratívne prvky.
  2. Bundu perieme samotnú. Ak máte viacero búnd, každú musíte vyprať zvlášť.
  3. Namiesto klasického prášku použijeme tekutý, určený na jemné tkaniny.
  4. Zvolíme najnižšiu teplotu (30°C) a najšetrnejší program. Opláchneme ju 3-4krát.
  5. Pri praní páperovej bundy sa najviac obávame jej „spľasnutia“ alebo vytvorenia hrčiek. Zabránime tomu veľmi ľahko. Do bubna práčky prihodíme 3-4 tenisové loptičky, ktoré sme predtým vyprali.
  6. Pri sušení máme dve možnosti. Prvou je sušiť bundu prirodzene, na vzduchu. Schnúť by mala celý deň. Pravidelne ju pretraste a trochu našuchorte, aby sa netvorili hrčky. Druhou možnosťou je sušenie v sušičke, do ktorej tiež prihodíme tenisové loptičky.
  7. Nikdy bundu nesušte na radiátoroch alebo pri krbe.

Tento spôsob môžete využiť aj pri praní páperových spacích vakov či prikrývok.

Poznámka: Ak má vaša zimná bunda na štítku, že môže byť čistená len v čistiarni, radšej neriskujte. Čo znamenajú symboly na štítkoch každého oblečenia nájdete v tomto článku.

A ako čistíte zimné bundy Vy?

Zdroj / Ako prať páperovú bundu: takprosto

ZDIEĽAJ NA: