Ako obliecť bábätko na zimu?

Prechádzky s bábätkom počas zimy nemusia byť strašiakom. Užite si prechádzky s vašim drobcom na čerstvom vzduchu aj počas chladnejších mesiacov. Stačí vedieť, ako na to. Kľúčom je správne obliekanie ale aj načasovanie pobytu von. Tak teda ako na to?

Riešite aj vy dilemu, ako správne obliecť vaše bábätko na zimnú prechádzku v kočiari? Obávate sa, že bude vášmu drobcovi zima prípadne až príliš teplo? Odložte obavy bokom a objavte kúzlo zimného obliekania bábätiek. To spočíva vo vrstvení. Ako správne vrstviť zimné oblečenie pre vaše novorodeniatko tak, aby ste mu zabezpečili teplo, sucho a komfort a mohli si tak spoločne vychutnať prechádzky aj počas zimných dní? A viete, kedy je správny čas na to, vziať vášho drobca na prechádzku? Čítajte ďalej a dozviete sa odpoveď.

Kedy s bábätkom na prechádzku?

Pokiaľ ide o novorodeniatko, pediatri odporúčajú nechať detičky zvyknúť si na čerstvý vzduch postupne. Prvýkrát von s bábätkom môžete ísť približne po dvoch týždňoch. Samozrejme, počasie by malo byť priaznivé, nie žiadna snehová víchrica či chumelica. S bábätkom sa odporúča chodiť von na prechádzky vtedy, ak teplota neklesla pod -5°C. Určite sa vyhnite prechádzkam ak fúka silný vietor, husto sneží či je vonku hmla. S prechádzkami by ste mali začať postupne, začnite najprv s kratšími 15 minútovými prechádzkami a potom ich postupne predlžujte, pokojne aj na 2 hodiny. Aby ste vášmu drobcovi zabezpečili teplo, sucho a pohodlie, kľúčom je správne oblečenie.

Oblečenie na zimné prechádzky pre bábätko

Už ste sa iste stretli s tým, že pravidlom, ktorého by ste sa pri obliekaní bábätka mal držať, je takzvaný cibuľový systém alebo inak vrstvenie. Prvú vrstvu by mali tvoriť pohodlné body, napríklad zavinovacie body prípadne detské body s dlhým rukávom, dupačky či pančuchy. Zavinovacie body sú praktickou voľbou, umožňujú jednoduchšie obliekanie bábätka. Detské body s dlhým rukávom sú tiež vhodnou voľbou na zimné prechádzky. Druhú vrstvu tvoria ponožky, svetrík či mikina a tiež čiapka pre bábätko. Ideálna je čiapka pre bábätko, ktorá sa dá zašnurovať a má ochranu uší. Tretiu vrstvu tvorí overal, šál, rukavice a zateplené papučky. Posledná vrstva je fusak, pod ktorý do kočiara môžete položiť hrejivú deku. Takisto sa zíde aj deka, ktorou budete eventuálne môcť fusak zakryť.

Tip: Viete, ako správne zistiť, či je vášmu dieťatku teplo? Bábätku nestačí chytiť rúčky či noštek. Či je vášmu drobcovi teplo vám prezradí zátylok. Ak je teplý a suchý, vaše bábätku je spokojné a v teple. Ak je studený, bábätko pociťuje chlad. A ak je vlhký, dieťatku je príliš teplo a potí sa. Vtedy je treba bábätko ochladiť, napríklad dať preč deku či rozopnúť fusak.

Kľúčom správneho obliekania bábätka počas zimy je vrstvenie. Nezabudnite na pohodlné zavinovacie body či detské body s dlhým rukávom, ktoré by mali byť z kvalitných materiálov, pretože tie ako prvé prichádzajú do kontaktu s detskou pokožkou. Dôležitá je aj čiapka pre bábätko, teplé pančuchy či dupačky, svetrík a ponožky a nezabudnite ani na overal, rukavice a šál. Šálom však nikdy neprekrývajte bábätku ústa. Vzduch, ktorý dieťatko vydychuje by sa na ňom mohol zrážať a tak zamrznúť.

Titulná fotografia: shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov