5 spôsobov ako naučiť deti trpezlivosti

Čakanie patrí k najnepríjemnejším činnostiam na našej krásnej planéte. Od nudy prevraciame oči, každých päť sekúnd pozeráme na hodinky a nervózne dupkáme nohou o podlahu. Čo potom čakáme od detí, ktoré ešte ani nemajú jasno v tom, ako plynie čas? Všetko by chceli rýchlo a hneď, a tak im často vkladáme do rúk hračky a mobily, aby sa zabavili a nestrácali trpezlivosť. Dá sa to však aj inak – skúste napríklad týchto päť tipov a trikov.

1. Vizualizácia času

Abstraktné myslenie sa u detí začne rozvíjať okolo deviatich rokov. Dovtedy ich myseľ funguje v móde konkrétneho myslenia. Preto je pre nich ťažké odlíšiť pätnásť minút od štyridsiatich piatich. Pomôžte im vizuálne si predstaviť čas vždy, keď je to možné. Nehovorte deťom „odchádzame o hodinu“ alebo „máš desať minút na to, aby si si upratal hračky“.

Povedzte radšej vety ako „ocko sa vráti z práce keď sa slniečko skryje za strechu toho domu“. Pre dieťa bude ľahšie vydržať, ak dokáže porovnať množstvo času s niečím, čo už zažilo, napríklad – bude to trvať iba tak dlho, ako trvá umývanie zubov.

2. Naučte deti hry, ktoré sa môžu hrať osamote

Existuje viacero dôvodov, prečo naučiť deti hrať sa osamote. Jedným z nich je i to, že sa dokážu kdekoľvek a kedykoľvek samé zabávať. Detská fantázia nemá hranice, preto takéto hry nepotrebujú žiadne špeciálne pomôcky ani prípravu.

Nevhodné hry – také, ktoré hrajú na smartfónoch alebo tabletoch. Zabíjajú ich kreativitu a fantáziu, pretože sú dopredu vymyslené ich tvorcami.

Vhodné hry – puzzle, hľadanie pokladu, vymýšľanie rozprávok, hranie divadla a krátkych scénok a podobne.

Existuje mnoho spôsobov ako naučiť dieťa hrať sa samostatne. Výsledok predčí vaše očakávania, ale pripravte si poriadnu dávku trpezlivosti.

3. Hra, ktorá vás zachráni na verejnosti

Pre deti je nesmierne nudné čakať na príchod autobusu alebo kým sa mamina vráti z obchodu. Na takéto príležitosti si pripravte hru, ktorá rozptýli ich pozornosť.

Ako sa hrať: dvaja hráči sa dohodnú na tom, čo budú hľadať – určitú farbu, tvar, veci, ktoré sa začínajú na písmenko M a podobne. Ten, kto prvý nájde 20 takýchto objektov vyhráva a určuje, čo budú hľadať potom. Napríklad počítajte autá, psíky, ľudí v žltom oblečení či všetko čo sa začína na A.

Prečo to funguje? Túto hru môžete prispôsobiť veku vášho dieťaťa, je pre ne zábavná a rodič sa nemusí veľmi namáhať, pretože deti často rátajú za oboch.

4. Jednoduchý trik ako nerušiť dospelých počas rozhovoru

Blogerka a mamina dvoch detí Allison Hendrixová vymyslela pravidlo vyrušenia, ktoré je jednoduché no pritom účinné.

Keď dieťa chce niečo povedať v čase, keď sa rodič rozpráva s niekym iným, má položiť ruku na rameno alebo plece rodiča. Keď ho rodič chytí za ruku, znamená to, že dieťa vníma a bude mu venovať pozornosť hneď ako to bude možné. Udržiavaním kontaktu rodič dáva dieťaťu najavo, že ho rešpektuje a neignoruje.

5. Čakanie na veľké udalosti (narodeniny, Vianoce)

Aj keď sa deti naučia neskákať do reči a hrať sa samostatne, je pre nich ťažké čakať na príjemné udalosti, ako Vianoce, narodeniny, prázdniny a podobne. Pomôcť môže napríklad adventný kalendár. Každý deň pred zvláštnym dátumom či sviatkom môže byť spojený s pohľadnicou, kreatívnou činnosťou, maličkými balíčkami s darčekmi či sladkosťami. Ktorúkoľvek z týchto možností si užijú deti bez ohľadu na ich vek. Všetky predsa milujú prekvapenia a darčeky.

Zdroj / 5 spôsobov ako naučiť deti trpezlivosti: brightside

ZDIEĽAJ NA: