Ako fungujú polarizačné okuliare? Toto by ste mali o nich vedieť

Zdroj: pexels.com

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste boli pri vode a odrazené slnečné lúče z hladiny vás dočasne oslepili. Polarizačné slnečné okuliare sú navrhnuté tak, aby tomu zabránili. Chránia vás pred škodlivým slnečným žiarením a tým zvyšujú vašu bezpečnosť. Prečítajte si, ako fungujú a aké majú výhody a nevýhody.

Čo je polarizácia?

Bežné denné svetlo sa šíri zo Slnka do vesmíru vo vlnách všetkými smermi. Polarizované svetlo (šíri sa len horizontálnym a vertikálnym smerom) vzniká vtedy, keď sa odrazí napríklad od skla či vodnej hladiny.

Vertikálne svetlo nám umožňuje vidieť farebne a horizontálne svetlo je zodpovedné za rôzne optické šumy a oslnenia. Polarizačné okuliare sa snažia práve horizontálne svetlo potlačiť.

Ako fungujú polarizačné šošovky?

Polarizačné šošovky majú na sebe nanesenú špeciálnu chemikáliu, ktorá slúži na filtrovanie svetla. Práve tá blokuje prechod časti svetla cez šošovku. Predstavte si to ako žalúziu. Tá dovolí prejsť iba lúčom, ktoré sa približujú k očiam vertikálne. Blokuje všetky horizontálne vlny, ktoré sa odrážajú od lesklých povrchov.

Výsledkom polarizácie je teda to, že obraz, ktorý cez ne vidíte, je o niečo tmavší. Sú tiež lepšie viditeľné detaily a objekty vyzerajú jasnejšie a ostrejšie.

Šošovky sú často dostupné v rôznych farbách. Ich odtieň závisí od materiálu použitého na výrobu. Najčastejšie farby sú hnedá, sivá ale aj zelená a žltá farba. Čím tmavšie farby tým silnejšie zvyknú pôsobiť.

Zdroj: unsplash.com

Kedy používať polarizačné okuliare?

Tieto okuliare najviac využijete počas športov, pri ktorých vám hrozí odraz z lesklého povrchu. Môže to byť golf, rybolov či člnkovanie. Dobre využiteľné sú aj pri aktivitách počas zimných mesiacov, keď sa slnečné lúče odrážajú od snehu.

Sú aj situácie, v ktorých sa okuliare neodporúčajú nosiť. Nenoste ich počas pozerania televízora, prezerania smartfónu, či vyberania hotovosti z bankomatu. Takisto by ste ich nemali mať počas šoférovania v zime, pretože sa môže stať, že neuvidíte ľad na ceste.

Aké sú ich výhody a nevýhody?

Kvalitné šošovky vám umožňujú vidieť skutočné farby, zlepšujú kontrast medzi svetlom a tmou a robia objekty jasnejšie. Pri nosení znižujú únavu očí a potláčajú odrazy a odlesky. Nemusia byť však pre každého. Niektorí ľudia pociťujú počas nosenia závraty, bolesť hlavy a dezorientáciu. Iní zase tvrdia, že keď ich nosia, vidia všetko v 3D.

Ako zistite, či sú vaše okuliare polarizované?

Stačí vam na to len pár sekúnd. Nasaďte si okuliare a pozrite sa na obrazovku televízora alebo smartfónu. Potom pomaly otáčajte hlavu približne o 60 °– 90 ° doľava alebo doprava. Ak sú okuliare polarizované, tak displej postupne stmavne.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov