Ako doma skladovať víno? Aj vinotéka môže byť interiérovým doplnkom

Oddýchnuť si na pohovke s pohárom kvalitného vína v ruke je príjemným zakončením dňa. Aby však víno chutilo tak, ako má, treba ho správne skladovať. Viete, ako na to?

Zdroj: Pixabay.com

Ako správne skladovať víno?

Vyberte vhodný druh

Skladovanie vína má niekoľko dôležitých zásad. V prvom rade si musíte byť istí, že kúpené víno je vhodné na archiváciu na dlhší čas. Nie všetky vína môžete nechať dozrievať v pivniciach či vinotékach. Čas by im na chuti nepridal, ale skôr uškodil.

Do kategórie vín, ktoré si radšej netreba nechávať na neskôr, patria mladé vína, ľahké a svieže akostné druhy či ružové vína, ktoré boli vyrobené reduktívnou metódou. Pri tejto metóde víno kvasí s minimálnym prístupom kyslíka.

Všetkým typom vín nevhodných na archiváciu väčšinou chýba korková zátka, takže ich rýchlo rozlíšite.

Dôležitá je aj poloha fľaše

Jednou z podstatných vecí pri skladovaní je aj poloha fľaše. Fľaša by mala byť uložená vodorovne tak, aby sa víno vo vnútri dotýkalo korkovej zátky. Korok tu zohráva významnú úlohu, pretože vďaka jeho vlastnostiam sa do fľaše nedostane vzduch, ktorý by mohol zmeniť chuť vína alebo ho pokaziť.

Zabezpečte stálu teplotu a vlhkosť

Neoddeliteľnou súčasťou dobrého dlhodobého skladovania je tiež zabezpečenie stálej teploty a vlhkosti. Ideálna teplota by nemala byť vyššia než 12°C a vlhkosť vzduchu by nemala presiahnuť 65 – 80%.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Ak by sa teplota či úroveň vlhkosti neustále menili, proces zrenia by neprebiehal správne. To by sa opäť negatívne podpísalo na chuti vína.

Slnečné žiarenie vínu škodí

loženému vínu nepomôže ani vystavenie priamemu slnku. Silné ultrafialové žiarenie môže vo fľaši spustiť oxidáciu, ktorá zničí jeho originálnu arómu, farbu i chuť. Na skladovanie je najlepšie tmavé miesto bez úplného prístupu svetla.

Pozor si dávajte aj prípade, že na umelé osvetlenie využívate neónky. Neónové žiarenie takisto negatívne vplýva na proces zrenia a môže vínu uškodiť.

Problémy so skladovaním vyrieši domáca vinotéka

Ak ste veľkým milovníkom vína, no nemáte vínnu pivnicu, poobzerajte sa radšej po domácej vinotéke. Tá všetky starosti spojené s dlhodobým skladovaním vyrieši za vás. Uložené víno v nej bude mať ideálne podmienky na správne zrenie a bude dokonale chránené pred nežiadúcimi vonkajšími vplyvmi. Nestratí tak na kvalite a ani chuti.

Zdroj: Bigstockphoto.com

Nemusíte sa báť, že by bola vinotéka len nevzhľadným chladiacim zariadením. Na trhu v dnešnej dobe nájdete modely rôznych štýlov, ktoré sa budú hodiť do moderných aj elegantných interiérov. Zaujímavé detaily tvoria napríklad drevené police či slabé podsvietenie. Populárne sú aj vstavané vinotéky, ktoré šetria miesto a dodávajú priestoru luxusný nádych.

Ako skladovať víno po otvorení?

Víno nezabudnite správne skladovať ani po jeho otvorení. Neprídete tak o možnosť ďalšieho lahodného zážitku. Fľašu s vínom je najlepšie pred cestou do chladničky uzavrieť korkovou zátkou alebo aspoň skrutkovacím uzáverom. Zabránite tak neželanému prístupu vzduchu a víno sa hneď nepokazí. Vo všeobecnosti by však nemalo ostať v chladničke viac ako 5 dní.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov