Ako by malo vyzerať správne osvetlenie detskej izby?

Detská izba je predmetom rodičovskej starostlivosti, pretože budúcnosť dieťaťa závisí od atmosféry, v ktorej rastie. Všetko, čo tu je, by malo byť krásne a zdobené v súlade so zákonmi harmónie a základnými pravidlami pre usporiadanie takejto miestnosti.

Funkcie denného svetla

Prvý dôležitý bod – ak chcete v tejto miestnosti zariadiť kompetentné osvetlenie, mali by ste venovať pozornosť intenzite denného svetla. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pracovnému priestoru, kde vaše dieťa trávi čas výučbou. Je lepšie, aby to bolo blízko otvoru okna. Užitočné je aj množstvo denného svetla.

Ak sú okná otočené na juh, potom sa popoludní odporúča použiť priehľadné detské závesy, aby sa oči  dieťatka zbytočne nepreťažili. Ideálne je, ak sú okenné otvory v miestnosti orientované na juhovýchod. Ak má táto miestnosť okná smerujúce na sever, dobrým riešením by bolo použitie reflexnej plochy a bielej, ako hlavnej dekorácie denného svetla na zvýšenie jeho intenzity.

Pravidlá centrálneho osvetlenia

V detskej izbe je obvyklé kombinovať centrálne osvetlenie a niekoľko ďalších lámp – čo môže byť nástenná lampa v kombinácii s podlahovou lampou, ktorá osvetľuje určité oblasti, napríklad pracovnú plochu.

Okrem toho, rodičia zvyčajne používajú univerzálne bodové svetlá umiestnené po obvode stropu. Pomáhajú osvetľovať celú plochu miestnosti rovnomerným svetlom. Je to veľmi dôležité, pretože deti sa môžu počas hry nachádzať v ľubovoľnom rohu miestnosti a je nevyhnutné, aby si bez ohľadu na to, kam šplhajú, nezaťažovali oči.

Nakoľko svoju úlohu zohrávajú aj použité farby, voľte tie svetlejšie, od ktorých sa svetlo odráža lepšie. Vybrať vhodné detské obliečky s dôrazom na tento bod je predsa vďaka internetu dnes veľmi jednoduché.

Osvetlenie pracovného priestoru

Na pokrytie pracovného priestoru svetlom platia najprísnejšie pravidlá. Z dôvodu zachovania videnia je potrebné správne nainštalovať stolové lampy, aby sa na ploche neobjavili početné tiene. Je potrebné zvoliť pohodlný výkon žiarovky a snažiť sa vyhnúť nasmerovaniu lúčov zo žiarovky priamo do očí dieťaťa, preto sa odporúča, aby boli takéto osvetľovacie zariadenia inštalované pod úrovňou očí.

Ak sú police umiestnené nad stolom, je možné vďaka reflektorom umiestneným v ich spodnej časti, dosiahnuť rovnomerné osvetlenie pracovného priestoru.

Tu môžete použiť aj ozdobné žiarovky – môže to byť maják na dekoráciu v morskom štýle alebo svietiaca hračka. K pohodlnej hre a príjemnej atmosfére dopomôže moderná kročajová izolácia, vďaka ktorej nebudú mať susedia pod vami s hrou vašich detí ani ten najmenší problém.

Nočné svetlá pre deti

Samostatnou témou je nočné osvetlenie. Výkon lampy vyberajte tak, aby neprekážal úplnému spánku. Okrem toho, nadmerné svetlo môže vytvárať rôzne tiene, ktoré môžu dieťa vystrašiť. V zásade sú nočné svetlá pre deti vyrábané vo forme svetelnej hračky.

Svietidlo môžete použiť ako nočnú lampu. Môže byť umiestnené v blízkosti hlavy postieľky. Ak nainštalujete aj reostatový prepínač, budú vám k dispozícii nasledujúce funkcie: schopnosť prečítať príbeh pred spaním dieťaťu zapnutím žiarovky na plný výkon a potom, po znížení jasu, použiť nástenné svietidlo ako nočnú lampu.

Zdroj obrázku: shutterstock

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov