7 vecí, ktoré nesmie chýbať v základnej výbave na šitie

Rozhodli ste sa, že medzi vaše hobby zaradíte aj šitie, no neviete, čo všetko k tomu na začiatok potrebuje a aké príslušenstvo si zaobstarať? Hlavu hore, milé tvorivé žienky. Pripravili sme si pre vás zoznam, ktorý vám pomôže sa rýchlo zorientovať.

Nožnice

Základom každej výbavy musia byť rozhodne nožnice. Ako vybrať krajčírske nožnice môže byť oriešok. Kvalitné krajčírske nožnice sú prispôsobené na strihanie látky – sú dostatočne ostré, nešmýkajú sa po povrchu tkaniny a bez námahy s nimi prejdete aj viacerými vrstvami. Hodiť sa vám budú aj cvakačky k stroju, malé vyšívacie nožnice, entlovacie nožnice a univerzálne nožnice.

Meter

Nie nadarmo sa hovorí “dvakrát meraj, raz strihaj”. Krajčírsky meter je nevyhnutnosť, bez ktorej sa nezaobíde ani jedna žena. Správne vymeranie látky je základom úspechu. Ak sa chystáte rysovať si vlastné strihy, dobrým pomocníkom je aj pravítko. Začiatočníkom však neodporúčame sa do toho púšťať. Použite radšej niektorý zo strihov, ktorý nájdete napríklad na stránke Prosikulky.cz .

Nite

Pri výbere nití sa zamerajte nielen na farbu, ale predovšetkým na ich kvalitatívnu stránku. Nesprávna, resp. nekvalitná niť sa môže v šijacom stroji zasekávať a hrozí dokonca, že ho pokazí. Zo značiek odporúčame napríklad Ribbon alebo Gütermann.

Ihla

Bez ihly to nepôjde! Nezabúdajte, že aj ihly do šijacieho stroja sa dokážu občas zlomiť, preto myslite dopredu a zaobstarajte si ich do zásoby viac. Majte na pamäti, že na rôzne druhy látok je nutné používať rôzne druhy ihiel. Zároveň sa odporúča ihlu v stroji meniť aspoň každé 3 mesiace, pokojne aj častejšie

Párací nožík

Verným pomocníkom hlavne pre začiatočníkov je párací nožík, ktorý vám pomôže odstrániť drobné chybičky, ktoré sa vám “podarilo” urobiť, a môžete tak začať odznova.

Špendlíky

Ďalšou základnou položkou sú špendlíky. Veľa špendlíkov. Platí, že čím dlhšie, tenšie a ostrejšie, tým lepšie. Takéto špendlíky s ľahkosťou prepichnú látku a zároveň ju nepoškodia.

Krieda alebo miznúca fixka

Bezpochyby budete pri práci potrebovať označovať línie, kadiaľ viesť nožnice alebo ihlu. Za týmto účelom je vhodné si zaobstarať kvalitné miznúce pero alebo bielu kriedu. Využiť môžete aj tuhé mydlo, s ktorým sa dobre pracuje a stopy po ňom sa ľahko vyperú. Mydlo patrí medzi vychytané šijacie potreby, ktoré v galantérii nekúpite.

Časom pokojne rozšírte šiciu výbavu o ďalšie položky, ktoré budú vyhovovať vašim subjektívnym potrebám. Keď už viete, čo všetko potrebuje, smelo začnite. Ak ešte stále netušíte ako na to, určite vám pomôžu šikovné návody na šitie, ktorých je na internete či v knihách mnoho. Držíme palce!

Zdroj obrázka: Prošikulky.cz

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov