7 tipov, ako si počas štúdia pred skúškami udržať pozornosť

Začiatok akademického roka utečie vždy tak rýchlo. Akoby to bolo včera, kedy ste nastúpili do nového semestra, a potom zrazu, ani sa nenazdáte, sú na obzore uzávierky esejí a skúšok. Mnohé z nich často v období, ktoré si iní vychutnávajú vo sviatočnom duchu s rodinou alebo priateľmi. Neprepadajte však panike, pretože existuje veľa tipov, ako sa vyhnúť stresu a nervom, ktoré môžu blížiace sa termíny spôsobiť.

Tu je náš zoznam bezpečných tipov, vďaka ktorým budete pri príprave na vaše januárové skúšky a akékoľvek blížiace sa termíny kurzov dokonale organizovaní a sústredení.

Urobte si plán

Či už ide o čítanie, bádanie, písanie diplomovej práce alebo prehodnocovanie učiva, na konci každého týždňa si určite dajte cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, aby ste vedeli, že ste na dobrej ceste, aby ste mali všetko pripravené včas do termínov.

Investícia do nástenného kalendára alebo diára je dobrý nápad, pretože si v nich môžete poznačiť všetky dôležité dátumy. Tie vám pomôžu jasne vidieť, koľko času vám zostáva a kedy sa chystáte na čom pracovať.

Vytvorte si uvoľnené študijné prostredie

Ak sa chystáte pripravovať na kompletné vypracovanie rigoróznej práce z domu, uistite sa, že je vaša izba uprataná a váš stôl zbavený neporiadku. Ako sa hovorí, čistý priestor uvoľňuje miesto pre čistú myseľ, čo je presne to, čo pri práci potrebujete. Tiež sa ľahšie sústredíte, ak je váš študijný priestor niekde, kde vás to skutočne baví.

Mať rastlinu v kvetináči a slušné osvetlenie pri štúdiu sú malé kroky k vytvoreniu vášho dokonalého študijného útočiska. Upokojujúca hudba a voňavé difuzéry môžu pomôcť uvoľniť vaše zmysly a dostať vás do dobrej nálady na vykonanie práce.

Robte si pravidelné prestávky

Štúdie opakovane ukazujú, že produktivita sa zvyšuje, keď si študenti robia pravidelné prestávky. Rozdelením náročnej úlohy alebo písania eseje na zvládnuteľné kúsky je pravdepodobnejšie, že zostanete sústredení a svoj mozog zapojíte do predmetu, ktorý máte po ruke.

Za každých 45 minút poctivej práce si urobte 15-minútovú prestávku od stola. Či už idete von na čerstvý vzduch, rýchlo upratať alebo sa pretiahnuť, garantujeme vám, že váš mozog sa vám neskôr poďakuje!

Nenechajte sa rozptyľovať

V dnešnej dobe je až príliš ľahké nechať sa rozptyľovať sociálnymi médiami. Keď vám vo vrecku zavibruje telefón, nie je možné ignorovať lákavé volanie upozornenia Facebooku alebo Instagramu. A než sa spamätáte, zistíte, že ste strávili popoludnie nie učením, ale prezeraním príspevkov na sociálnych sieťach. Skúste preto pre lepšie výsledky v štúdiu a efektívne využitie vášho času aspoň na chvíľu tieto médiá odstrániť z vášho dohľadu.

Pite veľa vody a dobre sa najedzte

Počas skúškového obdobia sa veľmi často stáva, že študenti pri plnom sústredení na svoju prácu zabúdajú na svoje vlastné blaho. Najjednoduchší spôsob, ako si pomôcť k najlepším výkonom, je zostať hydratovaný a vyhýbať sa nezdravému jedlu. V určitom pravidelnom intervale by ste mali prijímať tekutiny, jesť zdravé jedlá, ovocie a orechy.

Nielen absencia kvalitného tonera v tlačiarni, ale aj nedostatok vody alebo konzumácia potravín s vysokým obsahom tuku spôsobí, že sa budete cítiť podráždení a letargickí, čo je zrejme to posledné, čo by ste chceli, keď sa snažíte byť produktívny!

Odmeňte sa

Odmeňovanie sa za štúdium je kľúčom k udržaniu motivácie. Môžu to byť malé odmeny, ako napríklad štvorček čokolády za každý napísaný odsek alebo sledovanie epizódy vašej obľúbenej série Netflix, keď si osvojíte revíziu určitej témy. Keď máte pocit, že ste naozaj tvrdo pracovali, alebo keď sú úlohy odovzdané a skúšky hotové, odmeňte sa väčšími vecami, ako je čas s priateľmi alebo nákup topánok, ktoré ste mali na očiach už mesiace. Pamätajte, že to, že je skúškové obdobie, neznamená, že by ste si nemali užívať.

Neučte sa v noci

Možno si myslíte, že tým, že budete celú noc študovať, stihnete toho viac a možno dobehnete aj zameškané. Celonocovanie a fungovanie s nedostatkom spánku môže mať vážny dopad na vaše zdravie a následne vám sťaží prácu. Dobrý nočný spánok je dôležitý, aby ste sa mohli sústrediť a efektívne sa učiť.

Spánok pomáha aj konsolidovať pamäť, čo je nevyhnutné pri štúdiu a premene krátkodobej pamäte na dlhodobú. Takže vymeňte extra šálky kávy alebo plechovky Red Bull-u za posteľ a uistite sa, že si každú noc doprajete potrebný počet hodín spánku.

Zdroj obrázka: Dragon Images/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov