7 tipov ako racionálne nakupovať potraviny. Šetrite peniaze i prírodu!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko jedla u vás doma skončí v koši? Ak patríte medzi šťastlivcov, ktorí majú dokonale zorganizovanú domácnosť – blahoželáme vám. Väčšina rodín však pri bližšom pohľade na svoje zvyky zistí, že v oblasti nakupovania a spotreby potravín tak trochu mrhá jedlom. Občas sa objaví pleseň na zle skladovanom chlebe, banány zhnednú tak, že ich už nikto nechce alebo zabudneme kontrolovať dátum spotreby a potom potraviny radšej vyhodíme.

Ak sa snažíte šetriť pri bližšom pohľade na rodinný rozpočet rýchlo odhalíte položky, s ktorými sa nedá „pohnúť“ ako je nájom, splátky hypotéky, alebo mesačné platby za elektrinu. Preto pri snahe ušetriť narábame skôr s variabilnými kategóriami ako sú nákupy oblečenia, potravín, voľnočasové aktivity, účty za telefón a podobne. Určite vás neprekvapí, že v priemernej rodine padne takmer 40% celkového rozpočtu práve na jedlo. Ak sa snažíte šetriť (napríklad na cestovanie alebo spoločné rodinné zážitky), práve v tejto kategórii môžete objaviť svoje rezervy.

Nebudeme vám opakovať, že nemáte nakupovať hladní, ale pozrieme sa na niekoľko praktických spôsobov, ako využiť do poslednej omrvinky to, čo kúpite. Mrhanie jedla je i ranou pre životné prostredie, pretože z prírody berieme zdroje, ktoré nám majú dodávať životnú silu a hádžeme ich na smetisko. Šetriť znamená kúpiť si iba to, čo naozaj spotrebujeme, preto vám ponúkneme zopár trikov ako racionálne plánovať.

Ako sa vyhnúť mrhaniu jedla a ušetriť pri tom peniaze i prírodu:

  1. Mrazenie potravín – mraziť môžete mäso (odrezky z neho si môžete zamraziť a použiť pri varení vývaru), zeleninu (zeleninové šupky, ktoré očistíte kefkou, taktiež poslúžia na prípravu zeleninového vývaru), ovocie, maslo, prípadne i šunku, koláče, a samozrejme varené jedlá, napríklad polievky. Ak sa obávate molí a iných škodcov, môžete na istý čas zamraziť aj múku, strúhaný kokos, mak alebo orechy.
  2. Nákup vo vlastnej špajze – pred nákupom potravín sa pokúste ešte aspoň dva dni variť iba z toho, čo máte doma. Možno ste zabudli na šošovicu, ktorú ste kúpili na začiatku leta, alebo na špaldovú múku, z ktorej ste chceli upiecť domáci chlebík. Precvičte svoju kreativitu a vykúzlite niečo, čo bežne nevaríte.
  3. Navarte viac, ako zjete – a polovicu si odložte na druhý deň do práce, alebo na večeru.
  4. Kúpené ovocie a zeleninu ihneď pripravte – olúpané alebo umyté ovocie a zelenina, olúpaný cesnak či na kolieska nakrájané mrkvy v chladničke vyzerajú o niečo lepšie a pomôžu vám, keď sa vám nebude chcieť variť. Namiesto objednania pizze jednoducho hodíte zeleninu na plech a upečiete s trochou olivového oleja, alebo si pripravíte horúcu polievku. Práve čistenie a krájanie nás často odrádza od varenia, pretože nám pripadá príliš zdĺhavé a tak ostávajú potraviny v chladničke a špajze a my radšej siahame po donáške.
  5. Plánovanie – najdôležitejší krok sa odohráva ešte pred odchodom do obchodu. Ak chcete ušetriť, musíte vedieť, čo idete nakupovať, ale hlavne, na čo to použijete. Namiesto nákupného zoznamu s vecami, ktoré „by ste mali mať doma“, plánujte konkrétny jedálniček. Nezabudnite na raňajky, olovrant a doprajte si aj niečo chutné iba pre seba. Pri plánovaní sa orientujte podľa toho, čo je práve v akcii (je neekonomické plánovať si smoothie z čučoriedok uprostred zimy) a poznačte si tipy na chutné jedlá zo zlacnených produktov. Môžete to robiť v pohodlí domova vďaka stránke letaky.online, ktorá ponúka vyhľadávanie aktuálnych letákov pre Slovensko i Česko. Pokiaľ hľadáte svoje obľúbené potraviny, stačí zadať kľúčové slovo a rýchlo sa dostanete k akciám na to, čo vám chutí. Druhou možnosťou je vyhľadávanie podľa toho, ktoré obchody sú k vám najbližšie. Niektoré reťazce majú jeden aktuálny leták pre všetky pobočky, ale u iných sa môžu letáky pre konkrétne pobočky líšiť. Na stránke letaky.online sa dostanete presne k tým obchodom, ktoré sú vo vašom okolí a vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam – cenovka v obchode bude rovnaká ako v letáku, ktorý ste si prezerali. Zároveň ušetríte benzín a nakúpite neďaleko svojho bydliska. Ak objavíte obchod, ktorý ste doteraz nepoznali, letaky.online ponúkajú aj navigáciu cez google maps, kde vám ukážu najkratšiu cestu do cieľa. Napokon vás môže hriať pri srdci i to, že už viac nebudete potrebovať letáky v schránke. Naše životné prostredie tak nebude nezmyselne kvôli reklame prichádzať o najcennejších tvorcov kyslíka, ktorý nás denne drží nažive – o naše stromy.
  6. Pri plánovaní nákupu online pomocou letákov používajte kalkulačku – spočítajte si, koľko vás bude nákup stáť. Výsledná suma vás možno šokuje, no doma môžete nákupný zoznam ešte preškrtať.
  7. V chladničke si označte poličku, na ktorú budete dávať potraviny, ktoré chcete najskôr spotrebovať – predovšetkým deti sa nezamýšľajú nad tým, že ich obľúbené jogurty budú o pár dní po záruke, alebo kedy je správny čas zjesť zeleninu skôr, ako úplne zvädne. Vytvorte pre tieto potraviny priestor a majte ich stále na očiach.
ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov