6 tipov, ako ochránite auto pred extrémnym teplom a slnečným žiarením

V horúcom lete nás horúčavy ovplyvňujú v čoraz intenzívnejšej miere. Aj keď sme vonku len pár minút, cítime sa nepríjemne. Viete si predstaviť v akom stave je počas takýchto teplotných extrémov vaše auto? Napriek svojej odolnosti, vplyvom extrémne vysokých teplôt môže aj tento stroj dlhodobému prehrievaniu podľahnúť.

Aby sa vám to nestalo a nespôsobilo na dôležitej a dlhej ceste problém, máme pre vás a váš plánovaný výlet do prírody nielen poľovnícku termovíziu Liemke, ale aj niekoľko tipov, ako vaše auto ochrániť pred extrémnymi teplotami a slnečným žiarením.

Aký je vplyv tepla na vaše auto?

Zaujímavé je, že vplyv tepla na auto sa líši od auta k autu. To znamená, že existuje niekoľko bežných účinkov, ktorým bude čeliť každé vozidlo a jeho dôležité autodiely inak.

Interiér a exteriér auta je ovplyvnený UV žiarením vždy rovnako. Autolak zaschne a začne sa odlupovať farba. Auto sa dostáva do špirály predčasného starnutia. Praskliny na palubnej doske a poškodenie čalúnenia je viditeľné a spôsobuje pri jazde nepohodlie.

Pozrime sa preto, ako môžete zachrániť svoje auto pred extrémnymi účinkami tepla a slnečného žiarenia.

Parkujte v tieni

Aj keď sa vám môže zdať samozrejmé zaparkovať auto v tieni, aby ste sa vyhli horúčavám, nemusíte si na to vždy v rýchlosti spomenúť. Na druhú stranu bude možno pre vás ťažké nájsť parkovacie miesto v príjemnom tieni. Za tú námahu to ale stojí, pretože na priamom slnku sú auto a všetky jeho časti vystavené nadmernému teplotnému zaťaženiu.

Myslite na pravidelnú údržbu

Pravidelným umývaním sa vaše auto udrží čisté od prachu a iných častíc. Tie môžu zlepšiť zdravie vášho vozidla a oddialiť predčasné starnutie, ktoré je vplyvom vysokých teplôt ešte výraznejšie.

Používajte kvalitný vosk

Je dokázané, že navoskované vozidlo odráža UV lúče namiesto toho, aby ich pohlcovalo. Takže voskovanie môže byť ďalší dobrý nápad, pretože zabraňuje nadmernému zahrievaniu.

Používajte tienidlá na okná

Nielen v interiéri domu alebo bytu, ale aj v aute môžete znížiť teplotu pomocou tienenia okien. Rovnako vám poslúžia na príjemné tienenie a vytvorenie požadovanej atmosféry na bezpečnú či pohodlnú jazdu. Tienidlá tiež odrážajú UV žiarenie, čím chránia plastové komponenty vo vnútri auta pred poškodením.

Aj keď si dnes môžete všetky potrebné náhradné diely Škoda kúpiť na internete, je lepšie, ak budete myslieť na takúto jednoduchú prevenciu.

Vyskúšajte ochranné UV fólie na okná

UV ochranné fólie na okná dokážu odrážať 99,9 percent UV žiarenia. Má preto zmysel používať ich vždy, keď je to možné. Takto tónované sklá sú bezpečné aj počas jazdy, čo sa o spomínaných roletách nedá vždy povedať. Ak si zvolíte toto riešenie, nezabudnite, že vizuálna svetelná priepustnosť skla by mala byť v rámci zákonných limitov.

Monitorujte úroveň tlaku v pneumatikách

Pre pohodlnú jazdu na horúcej vozovke si prekontrolujte aj pneumatiky. Uistite sa, že sú primerane nahustené. Podhustené pneumatiky využívajú väčšiu plochu a zvyšujú teplo, zatiaľ čo autám zaparkovaným na slnku na dlhší čas hrozí prehustenie.

Ešte stále tu máme vysoké denné teploty, preto budú tieto tipy pre vás dobrým spôsobom na ochranu auta pred teplom a slnečným žiarením.

Zdroj obrázka: Virrage Images/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov