6 Spôsobov ako dekorovať detskú izbu

Detská izba je priestor, kde dieťa trávi veľa času. Výber farby, nábytku, tapety, obrázkov je preto pre rodičov neľahká úloha. Je rozdiel, keď chcete vytvoriť izbu pre chlapčeka alebo dievčatko, pre malé bábätko či teenagera. Ponúkame Vám zopár nápadov, ako by ste detskú izbu mohli rýchlo a jednoducho premeniť na krásny priestor.

Niekedy stačí len presunúť nábytok a zmeniť farbu stien, kúpiť nové doplnky a izba vyzerá hneď úplne inak. Inokedy postačí jednofarebné steny dekorovať jednoduchými motívmi, alebo obrázkami. Takto viete zmeniť izbu pre bábätko na izbu pre „veľkú slečnu“.

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že je rozdiel v dekorovaní detskej izbičky pre malé bábätká a napríklad školákov, či teenagerov. Kým pri dekorovaní izby pre najmenších rozhodujú prevažne rodičia, tým starším už môžu prenechať výber farieb, alebo doplnkov.

Pripravili sme si pre Vás šesť tipov na dekorovanie detskej izby pre chlapcov i dievčatá. Brali sme do úvahy, že izba môže byť aj spoločná a treba urobiť kompromis medzi čisto dievčenským a chlapčenským motívom.

1. Rýchle a jednoduché

Rýchlu a efektnú zmenu docielite v izbe nálepkami geometrických tvarov. Nepotrebujete celoplošnú tapetu, aby ste zmenili celkový ráz stien. Nálepky sa vyrábajú v rôznych farebných prevedeniach a veľkostiach. Stačí ich odlepiť z podkladového papiera a lepiť na stenu, ako sa Vám hodí.

Tí „väčší“ pomocníci Vám teda môžu spokojne pomáhať.
Takto docielite nový vzhľad izbičky veľmi rýchlo. Nálepky môžete rôzne kombinovať, využiť rôzne veľkosti, farby alebo motívy. Voľba je len na Vás. Na výber máte bodky, štvorce, trojuholníky, hviezdy, srdiečka, korunky, mráčiky, autíčka, kotvy a veľa ďalšieho.

2. Izba pre bábätko

Do tejto izby si prinesiete z pôrodnice svoje voňavé bábätko. Túto miestnosť chystáte podľa vlastných predstáv, podľa toho, čo sa páči Vám. Čerství rodičia chcú, aby toto obdobie bolo pre dieťa čo najkrajšie. Vyberajú farby stien a nábytok. Bábätkám sa niektoré zmysly vyvíjajú v prvých mesiacoch. Medzi ne patrí aj zrak. Neskôr zdokonaľujú svoje motorické zručnosti. Preto by sme pri dekorovaní detskej izbičky pre bábätko mali myslieť aj na jej praktickosť. Podnietiť dieťa k rozvoju jeho schopností.

Nad detskú postieľku môžeme umiestniť nálepky zvieratiek, ktorých sa dieťa neskôr môže dotýkať a učiť sa ich pomenovať. Ukázať, kde majú očká, chvostík či nôžky. Do takejto detskej izby neodmysliteľne patrí aj detský meter na stenu. Zaznamenať si tak môžete, ako Váš poklad pomaly rastie. Krásny dizajn týchto metrov len podporí záujem dieťaťa o farby a tvary.

Izbu je možné doplniť obrázkami na stenu. V ponuke sú aj špeciálne personalizované obrázky s iniciálkou Vášho dieťaťaTaktiež nálepky, kde sa priamo vpíše meno bábätka.

Pre rozvoj vnímania môžeme využiť 3D dekorácie zo zrkadlového materiálu. Dieťa v ňom vidí odraz svetla aj svoj vlastný obraz. Sú bezpečné, lepia sa na stenu a krásne oživia celú izbu.

3. Izba pre dievčatko alebo pre chlapčeka?

Máte malú princeznú, ktorá sa rada točí v sukničkách a skúša balet? Alebo máte doma bojovníčku, čo rada lozí na stromy a miluje zvieratká?
Vyzdobte jej izbičku tak, aby sa v nej cítila čo najlepšie. Baletky, víly, princezné, ružoví mackovia, korunky, jednorožce, domčeky, zvieratká, stromy, kvety. Výber je ozaj široký.

Chlapci milujú autá, vesmír, dinosaurov, veľryby, balóny, lietadlá, vláčiky, námornícky motív. Vhodný výber farby stien len podčiarkne krásne farebné dekorácie. Nálepkami sa môžu dozdobiť aj kusy nábytku.

4. Spoločná izba

Spoločná izba nie je ničím výnimočným. Preto je vhodné do takejto izby voliť neutrálny motív, alebo izbu rozdeliť na časti – chlapčenskú a dievčenskú. Môžeme sa zamerať opäť na rôzne geometrické tvary a kombinovať rôzne farbyZvieratká sú vďačnou voľbou do takejto zmiešanej izby. Taktiež motív stromov a rastlín, domčekov a kopcov.

Do spoločnej izbičky sa hodí Kolekcia dekorácií, ktorá sa skladá z textilných nálepiek a dekorácií z ľahkého ohybného plastu. Kolekcia je vlastne kompletná sada dekorácií, ktorou viete krásne oživiť celú izbičku. Spravidla obsahuje meter na stenu, obrázky do rámčekov, nálepky na dekorovanie stien. Kolekcie INSPIO LES obsahujú podložku na spoločenskú hru a mnoho ďalšieho. Kolekcie sú v rôznych farebných prevedeniach a preto máte na výber rôzne varianty.

5. Izba pre teenagera

Máte doma teenagera, ktorý si už chce izbu zariadiť podľa seba? Nechajte mu trocha voľnú ruku, no môžete mu pomôcť s výberom možností. Do takejto izby sa hodia motívy grafitov, geometrických tvarov, či rôznych športov, ktorým sa dieťa venuje.

Pomôžte svojmu teenagerovi so školskými povinnosťami a doplňte jeho izbu o rozvrh hodín. Moderný dizajn a jednoduché zostavenie ho isto zabaví.

Vhodným doplnkom je tiež tabuľkový narodeninový kalendár, kde si môže zaznamenať narodeniny svojich priateľov a tak nezabudnúť na ich sviatok.
Ako pomoc pri učení poslúži nálepka sveta.

Tabuľová nálepka mu zase pomôže zapisovať si dôležité poznámky či termíny. Ale nielen jemu, aj rodičom, keď mu budú chcieť zanechať odkaz. Takáto nálepka sa lepí priamo na stenu, jej aplikácia je jednoduchá. Odkazy sa zapisujú kriedovými fixami alebo kriedou. Zotrieť takúto nálepku je jednoduché, mokrou handričkou.

6. Jedinečné doplnky

Ak chcete izbičku personalizovať, môžete využiť doplnky, ktoré sú na to určené. Nálepky s menom Vášho dieťatka, alebo iniciálka z plastu s dekorom, ktorý sa hodí do jeho izbičky. Celé meno nad postieľku, alebo iniciálka ako súčasť grafiky plagátu v ráme. Takto dáte vedieť, komu izbička patrí a kto v nej kraľuje.

Tabuľka do detskej izby s údajmi o narodení je krásnym darčekom pre novorodeniatko i mamičku. Je nielen dekoráciou, ale aj pamiatkou na výnimočný deň.

Tabuľové nálepky či tabuľky na popis kriedou sú kreatívnym doplnkom s mnohými funkciami. Menšie deti si na ne môžu kresliť, tí väčší už poznamenať dôležité udalosti.

Neváhajte s dekorovaním detskej izby, dieťa v nej trávi viac ako dve tretiny svojho dňa, tak mu ten priestor pekne vyzdobte 🙂

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov