6 šikovných tipov, ako v kuchyni ušetriť čas

Zdroj obrázka: MVorel_Minimalphoto_com / pixabay.com

Domáce varenie je skvelé v tom, že získate perfektnú kontrolu nad použitými ingredienciami. Pripravíte dobré jedlo na želanie členov rodiny a navyše aj pekne ušetríte na financiách. Neušetríte však na čase. Varenie obeda či večere si vyžaduje vašu prítomnosť. Ak máte týždenný program nabitý povinnosťami, nepremeškajte nasledujúce tipy, ako ušetriť čas v kuchyni. Stačia malé zmeny a vo vašej kuchyni zavládne pohoda a vy budete mať viac času na oddych a rodinu.

Plánujte na týždeň vopred

Znie to jednoducho – na úvod stačí napísať zoznam jedál, ktoré budete variť najbližší týždeň. Dohodnite sa s ostatnými členmi rodiny, na čo majú chuť a pokúste sa vyhnúť stereotypu. Ak sa deti stravujú v školskej jedálni, skontrolujte ich týždenný plán, aby sa nestalo, že sa v jednom dni stretne podobné jedlo. Stavte na rozmanitosť chutí a obľúbené suroviny.

Zdá sa vám, že varíte stale dokola to isté a márne listujete v kuchárke? Ak chcete ušetriť čas aj pri samotnom výbere receptov, pozrite si originálne a vyskúšané recepty na varenie a pečenie slovenskej a svetovej kuchyne na Tastelist.sk, ktoré sú rozdelené do prehľadných kategórií. Dokonca si tu rýchlo nájdete nový recept podľa suroviny, z ktorej chcete variť.

Udržujte čistý a dobre organizovaný kuchynský priestor

Koľkokrát ste už na poslednú chvíľu hľadali v zásuvke škrabku na zemiaky? Akoby sa za ňou zem zľahla. Chce to inventúru kuchynskej výbavy. Vyhraďte si pár hodín na upratanie kuchynských skriniek a pracovnej dosky. Hrnce, misky a kuchynské náradie, s ktorým vôbec nepracujete, presuňte do krabice a šup s nimi do komory. Uvidíte, ako sa vám vzdušnosť a nový systém zapáči.

  • V časti, kde potraviny krájate a čistíte, majte po ruke dosky na krájanie, nože a misky.
  • Do zásuvky pri varnej zóne zase poukladajte naberačky, varechy a koreniny.
  • Na samotnej kuchynskej linke zredukujte počet menších kuchynských spotrebičov a ponechajte si na dosah iba tie, ktoré pravidelne používate.
Zdroj obrázka: congerdesign / pixabay.com

Investujte do dobrej sady nožov

Základná sada kvalitných nožov odvedie svoju prácu rýchlejšie a spoľahlivejšie ako trojnásobne väčšia zbierka nožov, v ktorej strácate prehľad. Pri práci s ostrými nožmi je paradoxne menšie riziko porezania, pretože pri rezaní netreba napríklad do mäsa príliš tlačiť. Svoju prácu si dokonale odvedie ostrá čepeľ. Navyše, nože sú prehľadne usporiadané v stojane alebo na magnetickej lište a nemusíte strácať čas pri ich hľadaní v zásuvke.

Majte po ruke šikovných pomocníkov

Moderné a rýchle varenie bez zbytočného zdržiavania sa nezaobíde bez šikovných kuchynských pomocníkov. Najlepšie využitie má ponorný mixér, šľahač, kuchynský krájač, mlynček či dokonca tlakový hrniec. Obľúbené sú tiež spotrebiče, ktoré ponúkajú viac užitočných funkcií “v jednom”, ako napríklad multifunkčný kuchynský robot, kde stačí iba vymeniť príslušenstvo a razom si z miesenia cesta trúfne na mletie mäsa.

Zdroj obrázka: RitaE / pixabay.com

Vytvorte si základné potravinové zásoby

Hoci to vyznie ako klišé, je dobré mať doma základné potravinové zásoby. Patria sem najmä potraviny s dlhou trvanlivosťou – múka, cestoviny, ryža, strukoviny a konzervy. Okrem toho sa zíde mať v zásobe soľ, cukor, olej, mlieko a zopár balíčkov mrazeného mäsa. Ak máte totiž tieto zásoby pravidelne udržiavané (napríklad sa vyberiete na väčší mesačný nákup), počas bežných dní už nemusíte cestou z práce nosiť domov ťažké tašky a zdržiavať sa dlho v preplnených obchodoch.

Mrazte často používané prísady

Pri pravidelnom varení ste už isto postrehli, ktoré prísady často používate. Môže ísť od krájanú mrkvu, karfiol, brokolicu, zeleninový (alebo mäsový) vývar či niektoré bylinky. Pripravte si tieto suroviny do zásoby, nabaľte ich do dóz alebo vákuovo uzatvárateľných balíčkov a nabudúce ich máte okamžite po ruke. Stačí iba otvoriť mrazničku. Ušetríte tak čas, ktorý by zabralo krájanie a umývanie kuchynského náradia. Do mrazničky môžete odložiť aj pečivo, knedľu, omáčky, krémové polievky, drobné bobuľové ovocie.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov