5 tipov, ako využiť pistácie v kuchyni

Pistácie patria k vôbec najobľúbenejším orieškom. Je to ako vďaka ich chuti, tak špecifickej zelenkastej farbe. Skvele sa hodia do najrôznejších receptov.

1) Pistácie ako pochúťka

Veľmi obľúbené sú pistácie ako slaná pochúťka napríklad k vínu alebo večernému posedeniu pri televízii. V obchodoch si môžete na tento účel kúpiť solené pražené pistácie. Môžete ale zvoliť aj zdravší variant a pistácie takto pojedať v prirodzenom stave – nadbytok soli v strave totiž nie je príliš zdravý.

2) Pistácie do šalátov

Pistáciami môžete dochutiť doma pripravené šaláty. Na tento účel bude vhodné pistácie pokrájať alebo podrviť nahrubo. Skvele sa budú hodiť k sviežim letným šalátom, ktoré sú plné čerstvých listov, olivového oleja a dobrého syra. Naopak, menej sa budú hodiť do šalátu s majonézovou zálievkou.

Pretože má oriešok hnedozelenú farbu, bude sa pistácia dobre kombinovať s listami červenej repy a kozím syrom, s ktorými vytvorí dokonalý vizuálny aj chuťový kontrast.

3) Pesto na cestoviny

V Taliansku – najmä v jej južnej časti – sú pistácie s obľubou spracovávané do pesta, s ktorým sa následne pripravujú cestoviny. Aj do cestovín možno ale použiť pistácie čerstvé – môžete ich nahrubo pokrájať, alebo dokonca nastrúhať najemno a zapracovať do cestovín. Prekvapí vás, ako dokážu pistácie cestoviny ovoňať a dať pokrmu nový rozmer.

4) Pistácie v pečive

Aj pri pečení majú pistácie široké využitie. Môže pritom ísť o slané aj sladké pečivo. Pistácie je možné pridať do cesta nasledujúceho pečiva:

  • chlieb s pistáciovými orechmi
  • pistáciové koláčiky
  • pistáciové sušienky

5) Pistácie v cukrárine

Samostatnou kapitolou je potom využitie pistácií v cukrárine. Asi každý si vybaví pistáciovú zmrzlinu. Skúste ale niekedy zájsť na pravú taliansku zmrzlinu z pistácií – bez farbív a dochucovadiel. Prirodzená farba a chuť pistácií v tejto zmrzline vás doslova omráčia.

Doma ale využijeme pistácie predovšetkým do tort alebo do cukroviniek. Tiež tu platí, že sa nemusíte báť nechať prirodzenú chuť a farbu pistácií v pokrme vyniknúť. Pistácie môžete využívať ako v korpuse, tak v kréme, ako aj na dozdobenie. Aby si však pistácie udržali prirodzenú chuť, farbu a nezmäkli vplyvom vzdušnej vlhkosti, je potrebné pistácie skladovať bez prístupu vzduchu. Na to sú ideálne kuchynské dózy.

Prečo pistácie do jedálnička zaradiť?

Okrem špecifickej farby a chuti vynikajú pistácie aj obsahom vitamínov a minerálov. Sú bohaté na antioxidanty, vitamín E, vlákninu aj bielkoviny. Nemali by tak chýbať v zdravom a vyváženom jedálničku.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov