5 tipov ako rýchlo zaspať, ktoré zaručene fungujú

Vyskúšali ste už všetko, aby ste lepšie a rýchlejšie zaspávali, no zatiaľ nič nepomohlo? Potom ste na správnom mieste! Máme pre vás niekoľko tipov na jednoduchšie zaspávanie, vďaka ktorým bude váš boj s nespavosťou čoskoro minulosťou.

Relaxačná hudba, meditácia alebo menšia diéta – zistite, ktoré ďalšie metódy na vás zaberú.

Dostatok pohybu a športu

Cvičenie a šport sú nielen prospešné pre náš spánok, ale vo všeobecnosti veľmi dôležitou témou v oblasti zdravia. Pravidelné cvičenie udržuje naše telo fit a kvalita života sa výrazne zvyšuje. Mnohé štúdie však ukazujú, že pravidelné cvičenie výrazne zlepšuje aj kvalitu nášho spánku.

Nemusíte však preto tráviť celý deň v posilňovni. Stačí ak urobíte denne 10 000 krokov a lepšie zaspávanie bude pre vás konečne príjemnou realitou.

Jedzte zdravo

Jedným z ďalších tipov na bezproblémové zaspávanie je určite zdravá strava. Ale nielen kvalita, ale aj množstvo a čas poslednej večere zohrávajú v procese zaspávania v skutočnosti obrovskú úlohu. Sacharidy a bielkoviny, ktoré nájdete nielen v čerstvých strukovinách, sú nevyhnutné nielen pre celkové zdravie človeka, ale podporujú aj náš spánkový hormón melatonín.

Vyvážená a zdravá strava teda musí obsahovať sacharidy a veľa bielkovín. Takže ak máte problémy so zaspávaním, mali by ste sa absolútne vyhýbať diétam, ktoré zabezpečujú nízkosacharidovú diétu.

Namiesto toho si doprajte zvýšení prísun týchto živín – pretože vám určite pomôžu zaspať. Dobrou správou je, že k dispozícii máte dnes všetky zdravé potraviny online, takže kvôli ich potrebe nemusíte v obchode stráviť celý deň a ušetriť si vzácny čas na iné dôležité činnosti.

Vytvorte si na spánok ideálne podmienky

Poznáte ten pocit, keď sa v izbe necítite dobre? Možno ste tento pocit zažili v hoteli alebo na návšteve u priateľov. To, že sa necítite dobre, môže mať drastický vplyv na spánok a proces zaspávania.

Z tohto dôvodu je ďalším dobrým tipom z tipov na zaspávanie úprava prostredia na spanie tak, aby vám vyhovovala. Najdôležitejšie vo vašej spálni je prispôsobiť vám ju na mieru.

Ak ste skôr štruktúrovaný a uprataný človek, asi najpohodlnejšie sa budete cítiť v upratanej izbe. Ak ste však skôr chaotický typ človeka, pravdepodobne vám bude viac vyhovovať malý neporiadok. V každom prípade by mal byť súčasťou vášho pohodlného prostredia na spanie ten najlepší zdravotný matrac.

Skúste to s obľúbenou hudbou

Hudba je tiež jedným z dobrých tipov na zaspávanie. Veď už ako bábätkám nám rodičia pri zaspávaní spievali. A viete prečo? Prečo vlastne hudba ovplyvňuje naše telo?

Hudba ovplyvňuje naše mozgové procesy a funkcie. Fyzické funkcie, ako je srdcová frekvencia, dýchanie a telesné napätie, sú ovplyvnené hudbou. Bohužiaľ to platí aj pre „nehudobný“ hluk, ktorý môže zvýrazniť problémy so spánkom a bolesti hlavy.

Pri relaxačnej hudbe sa nám môže spomaliť tep, dýchanie a telo si oddýchne. Mnohé štúdie tiež ukazujú, že hudba znižuje stres. Ak si teda pustíte do slúchadiel svoju obľúbenú hudbu, určite vás upokojí a pomôže vám lepšie a rýchlejšie zaspať. Vyskúšajte!

Meditujte

Poznáte ten pocit, keď večer ležíte v posteli a preskakujete z jednej myšlienky na druhú? Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte na nič nemyslieť, ocitnete sa v myšlienkovom kolotoči. Najmä keď ste v strese, často sa stáva, že nedokážete pred spaním vypnúť.

Jedným z tipov na zaspávanie je preto aj meditácia , ktorá vaše „bujné“ myšlienky pred spaním veľmi rýchlo skrotí. Mnohé vedecké štúdie dokázali, že meditácia pomáha človeku zaspať a môže výrazne zlepšiť spánok.

Dôvody, prečo tomu tak je, sú veľmi jednoduché. Na jednej strane ide do úzadia myšlienkový pochod, na druhej sa spomaľuje tep a klesá krvný tlak.

Prostredníctvom meditácie tak uvediete svoje telo do pokojového režimu, ktorý samozrejme jednoznačne podporuje zaspávanie.

Zdroj obrázka: amenic181/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov