5 tipov, ako pripraviť svoje auto na zimu

Zdroj: unsplash.com

Chladné mesiace so sebou prinášajú náročnejšie podmienky na údržbu vášho vozidla. Dôkladná príprava vám síce zaberie množstvo času, ale ochráni vás a vášho „tátoša“ pred vplyvmi nepriaznivého počasia. Naše rady vám pripomenú, na čo by ste pred zimou nemali zabudnúť a čo by ste nemali podceniť.

Nepodceňujte pneumatiky

Základom prípravy auta na zimu je výmena pneumatík. Na Slovensku ste povinní jazdiť na zimných pneumatikách, ak sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu. Výmenu neodkladajte, letné pneumatiky strácajú svoju funkčnosť, ak teplota klesne pod 10 °C. Nezabúdajte tiež, že hĺbka dezénu na zimných pneumatikách musí byť minimálne 3 mm, inak vám hrozí pokuta. Takisto zvážte kúpu nových gúm, ak sú už staršie a používali ste ich niekoľko sezón. Tie totiž po čase stvrdnú a tým stratia svoje jazdné vlastnosti.

Po výmene nezabúdajte na tlak v pneumatikách. Keď sa počasie ochladí mali by ste ho kontrolovať každé dva týždne. Nízky tlak môže viesť k zníženiu výkonu, väčšiemu opotrebovaniu pneumatík a dokonca môže spôsobiť aj nehodu. Nie vždy vás od šmyku ochránia kvalitné pneumatiky, preto ak plánujete jazdiť často v zime, zvážte havarijné poistenie.

Skontrolujte stierače

Poškodené stierače vám môžu počas zimy spôsobiť množstvo nepríjemných situácií. Preto je dôležité, aby dôkladne stierali a nevytvárali na oknách rozmazané škvrny. Skontrolujte preto predné a zadné stierače a ak dobre nestierajú, radšej ich pred zimou vymeňte.

Čo najskôr tiež doplňte nemrznúcu zmes do nádrže ostrekovača. Počas chladných mesiacov ju udržiavajte plnú, aby ste mohli mať predné aj zadné sklo čisté v každom počasí. Okrem kvapaliny do ostrekovačov nezabudnite skontrolovať a doplniť olej a chladiacu kvapalinu.

Zdroj: pexels.com

Dobite autobatériu

Chladné počasie poriadne potrápi aj vašu batériu. Práve v mraze sa jej kapacita znižuje o 20 až 50 %. Preto ju pred zimou skontrolujte, očistite a dobite. Ak zistíte, že je vaša batéria v zlom stave alebo je veľmi opotrebovaná, nechajte si ju vymeniť profesionálmi v autoservise. Posledné, čo v chladnom počasí chcete je zostať niekde zaseknutí, pretože neviete naštartovať.

Nezabudnite na brzdy

Pri bezpečnej jazde potrebujete mať spoľahlivé brzdy. Ak nie sú dostatočne funkčné, na ľadovom povrchu môžu viesť k nebezpečnému šmyku. Pri poškodených brzdách vás na to často upozorní indikátor opotrebovania bŕzd v aute alebo pískanie či kovový zvuk pri brzdení. V takýchto prípadoch radšej neodkladajte návštevu autoservisu. Okrem kontroly brźd si nechajte skontrolovať a vymeniť aj brzdovú kvapalinu. Tú by ste mali meniť každé 2 roky.

Nezabúdajte, že v zime sa zväčšuje brzdná dráha auta. Preto sa pri zamrznutých cestách snažte dodržiavať medzi vozidlami väčšiu vzdialenosť a vyhýbajte sa vysokým rýchlostiam, trhavým pohybom volantu či prudkému brzdeniu.

Skontrolujte zimnú výbavu

Ešte pred prvými silnými mrazmi si nezabudnite pripraviť povinnú výbavu pre každé auto. Tá by mala obsahovať škrabku na ľad, lopatku, metličku a rozmrazovač. Títo malí pomocníci vám značne urýchlia odmrazovanie auta. V kufri majte aj nabíjacie káble, ktoré vám pomôžu naštartovať auto v prípade, ak je autobatéria vybitá. Ak už vaše auto nespĺňa vaše očakávania, je čas na zmenu. Výhodným riešením je dovoz auta cez spoločnosť Ponx, ktorá zabezpečí celý proces za vás.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov